A hobbit - Az öt sereg csatája filmkritika

  • Írta: Kronik
  • 2014. december 17.
  • a hobbit, az öt sereg csatája, cooltúra, filmkritika, mozi
Link másolása
Hát, ennyi volt. Oda és vissza. Peter Jackson elkészítette a filmtörténelem hat legjobb fantasy alkotását. Kicsit kár, hogy pont az utolsónál ingott meg a rendező-forgatókönyvíró, és pont Az öt sereg csatája lett gyengébb a társainál.

Aki végignézte a Gyűrűk ura-filmek bővített kiadásaihoz mellékelt nagyon hosszú, nagyon részletes werkfilmeket, az pontosan tudja, hogy Peter Jackson és csapata milyen eszméletlen energiát, odaadást és kreativitást rakott ezekbe az alkotásokba. Ma már viszonylag könnyen kijelenthetjük: ha nincs Jackson és a teljesen fanatikus új-zélandi brigádja, akkor sosem kaphattunk volna egy olyan gyönyörű és tökéletes feldolgozást a Gyűrűk urából, mint amit végül megkaptunk. Hatalmas szerencse ez. Éppen ezért ujjongott egy emberként a világ összes Tolkien-fanja, amikor kiderült, hogy Jackson végül hosszas huzavona után a saját kezébe veszi a Hobbit megfilmesítését is. Tudtuk, ezzel egy olyan újabb, mozitörténeti jelentőségű kaland következik, amilyet senki más nem tudna csinálni.



Amíg Guillermo del Toro ült a rendezői székben, úgy állt a helyzet, hogy "csak" két filmet kapunk a Hobbit-könyv alapján, sőt, sokáig még maga Jackson is csak két részt akart, elvégre a forgatókönyvet továbbra is ő, valamint felesége írta del Toro közreműködésével. Végül azonban úgy döntött, hogy beemel számos dolgot a Gyűrűk ura függelékeiből, és megmutat olyan történetszálakat is, melyek közvetlenül nem kapcsolódnak Bilbó és a tizenhárom törp küldetéséhez - így kerülhetett be például Dol Goldur, illetve Szauron visszatérésének néhány részlete is. Jackson célja ezzel az volt, hogy a Hobbit-trilógia és a Gyűrűk ura-trilógia filmes egységet alkosson, a nézőnek a könyv olvasása nélkül is egyértelmű legyen, hogyan kapcsolódik össze a történet. Néha ez sajnos már túl szájbarágosan is sikerült.


Sokan azonban még így sem értették, hogy lesz ebből három darab, közel 3 órás film. Főleg úgy, hogy a Smaug pusztasága tulajdonképpen ott fejeződik be, ahonnan körülbelül fél óra múlva le lehetne zárni a sztorit a könyv alapján. Nos, Az öt sereg csatájának megtekintése után most már egyértelmű a helyzet: Jackson le akarta tudni a történet nagyrészét az első két epizódban, hogy aztán a harmadikban kiélhesse magát mindenféle korlátok nélkül, és elkészíthesse a valaha látott leghosszabb és leglátványosabb fantasy akciójeleneteket. De komolyan, túlzás nélkül állíthatom, hogy a 2 és fél órás film néhány percet kivéve szinte teljesen végig egy eposzi csatajelenet különböző szegmenseit mutatja.


Történetünk (meglepő módon) ott folytatódik, ahol az előző részt elvágták. Smaug éppen Tóváros felé repül azzal a nem titkolt szándékkal, hogy jól porrá égesse az egészet, miközben a Magányos Hegy mélyén Thorint egyre inkább elragadja az őrület, és kezd kifordulni önmagából. Miután a sárkány kikerül a képből (ez talán nem spoiler, még azoknak sem, akik nem olvasták a könyvet, elvégre nem véletlenül mutogatták az előző részben annyit azt a bizonyos hiányzó pikkelyt a páncélján), hamar híre megy annak, hogy a Magányos Hegy kincsei szabad prédává váltak, amire tulajdonképpen mindenkinek fáj a foga. Úgyhogy Tóváros népe, Thranduil erdőtündéi, az orkok (kétszer), és a törpök egymásnak feszülnek, hogy néhány pofon kíséretében döntsék el, hogy most akkor kié is legyen az arany, meg az amúgy stratégiailag elég fontos hegy.


Innen aztán elindul a könyvhöz képest brutálisan túltolt akció, körülbelül két órán keresztül. Alapvetően megértem Jacksont, hogy két film után nem akarta rövidre venni a nagy befejező akciót, és a korábbi filmekben tapasztalt történetbeli változtatások miatt az is egyértelmű volt, hogy Az öt sereg csatája bizony jelentősen másképp fog lejátszódni, mint a könyvben. Hiszen nem csak, hogy fel kell oldani a törpe - ember - tünde ellentét háromszögét, de elő kell venni és le kell zárni a Tauriel - Kili szerelmes vonalat, a Thorin - Azog rivalizmust, és persze Kilivel és Filivel is történnie kell valaminek - a könyv ismerői pontosan tudják, minek. Ez egyben azt jelenti, hogy Jackson kiemeli ezeket a karaktereket, és rájuk fókuszálja a harcokat, és a többi törpöt gyakorlatilag elfelejti. Ami hatalmas kár, alig pár percig vannak jelen az egész filmben, ez pedig két teljes epizódnyi karakterépítgetés után kifejezetten fájó pont. Oké, a "háttértörpök" sosem kaptak túl sok szöveget, de ettől függetlenül a forgatókönyv, a színészek, a kellékesek és a koreográfusok ügyesen adtak mindegyiknek egyéniséget, így elvárható lett volna, hogy a két és fél órás záró részben ne csak egyszer-kétszer lássuk őket.


Mint ahogy egyébként magát Bilbót is félreteszi a harc egy jelentős részére a szkript. Mondhatjuk tehát, hogy a film középpontjába a vagdalkozás kerül, aminek a kedvéért a rendező és a forgatókönyvírók háttérbe szorítottak látszólag fontosabb dolgokat, elveszett az érzelmi töltet, ami például A király visszatér esetében az elejétől a végéig megvolt, és emiatt kevéssé érződik epicnek az egész. De hogy maga a csata látványos-e? Naná! Sőt, olyan látványos, amit filmen még soha nem láthattunk. Egyszerre több helyszínen játszódik, a sorozattól megszokott módon gyönyörűen kamerázva és csodás koreográfiákkal. Jackson tényleg teljesen szabadjára engedte a fantáziáját, így olyan elképesztő megmozdulásokat és jeleneteket kapunk, amikre szerintem hosszú ideig emlékezni fogunk. De kérdés, hogy egy ilyen hosszú akció kit fog maradéktalanul lekötni ennyire sok-sok percen keresztül? Engem nagyrészt sikerült, csak néha zökkentem ki, de a barátnőm például rettenetesen unta, pedig imádja a Gyűrűk ura-filmeket és az előző két Hobbitot is.


Akadnak azonban egyéb hibák is, amiket nem vártam volna. A Gyűrűk ura-filmek vágása közel tökéletes volt, mint ahogy az első Hobbité is. Éppen ezért tapasztaltam meglepődve a Smaug pusztaságának megtekintése közben, hogy valami elcsúszott a vágóasztalon - mintha túl sokat nyestek volna ki a filmből, és nem a megfelelő helyeken. Ez a gyanúm beigazolódott a nemrég megjelent bővített verzió megnézése után, ahol a jelenetek sokkal harmonikusabban, simábban követik egymást, és jóval érthetőbb, összefüggőbb az egész. Ugyanez a helyzet Az öt sereg csatája esetében is: néha rendkívül furcsák a vágások, mintha megszakadna a film folytonossága. És az a probléma, hogy - ahogy már írtam - a film jelentős részét a többhelyszínes csata/harc teszi ki, de a vágás miatt néhány ponton elég nehezen lehet követni, hogy most melyik fél éppen hol van, mit csinál és mi a célja.


A legfájóbb pont mégis a film vége. Sokak szerint A király visszatér túl hosszú befejezést kapott, de ez nem igaz. Pont akkora befejezést kapott, amekkorára szükség volt 12 órányi Gyűrűk ura után. Ennél kevesebb egyszerűen nem tette volna meg. És most egy hasonlóan kielégítő, összeszedett és az élményt keretbe foglaló befejezést vártam több, mint 9 órányi Hobbit után, de nem kaptam meg. Sőt, nagyon, de nagyon keveset kaptam. A befejezés elkapkodott és gyengén megírt, és egész egyszerűen nem értem, hogy ezt Jackson hogy engedhette meg. Oda és vissza. Ez az egész történet lényege, ez az egész Hobbit lényege. Ez a tanulság. De a "vissza" rész pocsék. Annyira gyenge az egész, hogy az a gyanúm, hogy teljesen újra fogják alkotni a bővített verzióban, és a moziváltozatba csak kényszerűségből tették be ezt. Más magyarázatot egyszerűen nem tudok elképzelni.


Amit viszont most sem érhet panasz, az a színészi játék. Martin Freeman egészen egyszerűen zseniális, messze túltesz a Gyűrűk urában a hobbitokat alakító színészeken. Ian McKellent ezen a ponton már valószínűleg nem kell dicsérni, mindenki számára egyértelmű, hogy ő a tökéletes Gandalf, mint ahogy az is egyértelmű, hogy a mozifilmek világába újoncként bekerülő brit Richard Armitage mennyire nagyszerű munkát rakott le az asztalra Thorinként ezalatt a három film alatt. A szinkron viszont kellemetlenül érintett, és egyszerűen nem értem a minőségi visszalépést a Gyűrűk ura tökéletes szinkronjához képest. És nem csak az a baj, hogy Thranduil hangját Hujber Feri adja, hanem az, hogy Gandalf szinkronja, a Gyűrűk urában fantasztikusan teljesítő Bács Ferenc itt mintha... nem is tudom... mintha elvitték volna az ufók, és kicserélték volna valaki teljesen másra, aki nem tud színészkedni.


Az öt sereg csatája mindezzel együtt egy jó film, de jóval többet vártam tőle, és jóval többnek is kellett volna lennie néhány látványos harcnál. Továbbra is tele van lélekkel és törődéssel, csodálatosak a zenéi és gyönyörűen kamerázott, a CGI pedig eszméletlen. Látszik, hogy igazi rajongók készítették. Csak nem áll össze teljesen úgy egy sima, tökéletes alkotássá, mint ahogy mondjuk A király visszatér, néhány hibája (például a befejezése) pedig számomra teljesen érthetetlen, felfoghatatlan és fájó. Gyanítom, hogy ezúttal is a bővített változat fogja rendberakni az egészet, mint ahogy a Smaug pusztaságát is, ezért ígérem, hogy mégegyszer visszatérünk rá. Addig is, irány a mozi, mert akárhogy is, ezt látni kell, ha másért nem, hát a grafika miatt. De tegyetek magatoknak egy szívességet, és HFR 3D-ben nézzétek meg, sem a sima 3D, sem pedig az IMAX 3D nem elég jó.

Gamekapocs értékelés: 7,5
IMDB: 8,1
Rotten Tomatoes: 60% 

A hobbit - Az öt sereg csatája
Eredeti cím: The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Rendezte: Peter Jackson
Történet: J.R.R. Tolkien - A hobbit
Írta: Peter Jackson, Philippa Boyens, Fran Walsh, Guillermo del Toro
Szereplők: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Lee Pace, Evangeline Lilly, Luke Evans, Orlando Bloom, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett
Zene: Howard Shore
Játékidő: 144  perc
Bemutató: 2014. december 1. (London premier)
Magyarországi premier: 2014. december 18.

88.
88.
Spectrum
#72: "őszintén szólva maga a gyűrűk ura mint olvasmány nem olyan hú de nagy durranás, nincs túl sok eredeti ötlet benne"

Ez a komment eddig érdemelt figyelmet.
87.
87.
jardo
Én a befejezést sajnáltam, egyetértek abban, hogy összecsapott és nem odaillő. A Váratlan utazás nyitánya szerintem zseniális, a valaha volt egyik kedvencem, egyszerűen nem tudom megmondani, hogy miért, de ahogy Ian Holm elmondja azt a monológot... fantasztikus, főleg az eleje. És ugye ott van az a nem is olyan apró utalás is, hogy Frodó ekkor indul el Gandalf elé. Na, én valami hasonló befejezést várta az utolsó részhez. Egy gyönyörű, felejthetetlen Bilbó monológot, ami az első rész nyitányával együtt keretbe foglalja a három filmet (vagy akár a hatot, ha úgy tetszik), és mondjuk ezt követően jöhetett volna az a bizonyos utolsó jelenet, amikor megérkezik Gandalf. Kár érte, remélem én is, hogy ezt kibővítik (vagy akár meg is változtatják) a bővített kiadásban.

Említi a cikk a Gyűrűk Ura filmek extráit, na, ugyanez igaz itt is, tényleg érdemes megnézni őket, már-már szívbemarkoló, hogy mennyire aprólékosan törődtek mindennel, szívük-lelkük benne van, le a kalappal. (Az abszolút kedvencem a Váratlan utazás egyik extra lemeze, amelyen az egyik werkfilmen Ian McKellen sírva mesél arról, hogy lelkileg mennyire nehéz és megterhelő volt számára a forgatás, amikor folyamatosan egyedül kellett dolgoznia, hogy aztán digitálisan össze lehessen vágni a felvételeket, és nagyobb legyen, mint a törpök és Bilbó. Úgy kellett játszania, mintha mindenki ott lett volna körülötte, meg volt jelölve a zöld háttéren, hogy hová kell néznie (hol lesz a szeme annak, akihez majd a végleges anyagon beszélni fog), stb. Azt hinné az ember, hogy egy színész, aki mögött ilyen hosszú pálya áll, könnyen vesz minden akadályt. Megható werkfilm volt, az biztos.
86.
86.
h.jozsa
Nekem nagyon tetszett a film!!!
Látványra tényleg nem nagyon lehetett még ilyet látni!
Viszont a nagy totál csatajelenetek helyet ahol több ezren vannak,most több voltt az egyéni harc,ami viszont tökéletesen ki voltt dolgozva.
85.
85.
kastorhun
#84: Alfridon kívül nincsen igazán mellék karakter, és Thorin monológja sem volt túl hosszú, és egy rész alatt letudják akkor meg túl gyorst lett volna.
84.
84.
stuie
#83: Nem a mondanivaló mennyiségével volt a problémám. Na megpróbálok fényt hozni az örök sötétségbe :D

A gondom az, hogy egy olyan film közöl egy ilyen üzenetet, ami pusztán a filmenkénti dollár milliókért darabolódik három részre. Állítom, hogy egy igen epikus film lehetett volna, ha letudják egy részben. Igaz úgy nem lett volna:
-örökké tartó Bilbó Gollum barkóba
-tréfálkozó trollok
-Tünde csaj (mondjuk pofás csaj)
-Legolas
-Millió idióta mellékkarakter és azoknak az idióta jelenetei
-Több percekig elnyújtott Thorin monológ, amit még a biztonság kedvéért belassítanak. Denethor helytartóról is tudta mindenki, hogy őrült, elég volt látni ahogy faramirt a halálba küldi, nem volt szükséges hatásvadász 10 perces monológokat hallgatni tőle.
83.
83.
kastorhun
#80: Fun és a Hobbit bár nem hosszú de azért nem 100 oldalas ember, és szerintem közel sem volt unalmas és vontatott, a karakterek fantasztikusak lettek, és nem kell minden filmnek valamilyen több oldalas mondanivaló.
82.
82.
Lorthirash
Én olvastam a könyvet a befejezéssel azért akkora baj nincsen hiszen a könyvben sincs róla sok oldal hogy ért vissza persze több mint a filmben volt de az sem sok.

Én Összességében azt mondanám erre a trilógiára hogy egy nagyszerű feldolgozást kaptunk.
81.
81.
Stranger
#78: Én pedig végig abban reménykedtem, hogy a 3. rész végre jó lesz. :(
80.
80.
stuie
#79: Javaslom Neked, hogy még háromszor tüzetesen olvasd át a kommentemet, hátha találsz benne még valamit amit javítgathatsz.
79.
79.
kastorhun
#78: 100 oldal?
Az nem inkább 280 oldal, és tudod te hogy mit jelent az hogy fun?
78.
78.
stuie
Megnéztem a hétvégén a filmet.

Unalmas, vontatott és bugyuta volt ez a rész. Érdektelen karakterekkel és mellékszálakkal. Nekem a CGI is gagyinak tűnt. Nem, nem smaug mert ő brutálul nézett ki, mind az öt percben amíg élt, utána nézhettem két óra 20 percig ezt a szenvedést.

Mi a mondanivalója a filmnek? Nem a pénz számít, a pénz megőrjít, szerelem/barátok stb... Üzeni ezt az a film ami film trilógiát csinál 100 oldalból, pusztán szeretetből.. ok...lol

Jah Tolkein rajongó vagyok és hatalmas gyűrük ura fun. De ez a Gyűrük ura trilógia mércével mérve értékelhetetlen. Lehetne írni, hogy de ez a Hobbit, nem a LOTR. Addig amíg ez középfoldén játszódik én azzal a mércével fogom mérni.

A film nekem mint gyűrük ura mellékszál értékelhetetlen, ha eltekintenék ettől akkor egy szimplán unalmas 5/10es valaminek osztályoznám.
76.
76.
kastorhun
#73: A Hobbit 1-ben el is magyarázzák hogy miért nem segítenek nekik a vasdombok beli törpök, és az erebor az ő otthonuk is volt, és ezért ő érdekük is hogy visszaszerezzék a hegyet.
75.
75.
Aanash
#70: És mi lenne akkor ha Thorin úgy berágatta volna a sárkányt hogy annak egy király trófeája kell onnantól kezdve nem "parasztoké"???
74.
74.
ferceg
Azért az ugye megvan, hogy Bács Ferenc 78 éves és eredetileg el sem akarta vállalni már a szinkront (az első rész trailerében is a helyette akkor tervezett Papp János volt a szinkronhang). Utána meglepődtünk, amikor a moziban mégis ő volt Gandalf. Egyébként nagyon idősnek és gyengének tűnt, amikor a múltkor egyszer láttuk egy műsorban. Az előző részek óta eltelt egy évtized és senki nem lesz fiatalabb.
73.
73.
herlius
#71: Ha annyira nem félelmetes karakter, akkor mégis mire várt az a többezer fős törphadsereg eddig? Vajon miért volt több esélye ellene 13 törpnek, mint egy ilyen hatalmas és elszánt hadseregnek, amelyik az utolsó részben még a nyilvánvalóan többszörös túlerőben levő orkok ellen is simán támadást indított? Látod, máris találtam egy ellentmondást.
72.
72.
selejtes
#69: kezdjük ott inkább, hogy maga a könyv 1954-ben jelent meg és emberek milliárdjai csak akkor ismerték meg mikor megfilmesítették.Maga a könyvek születései óta sokkal jobb fantasy könyvek születtek, őszintén szólva maga a gyűrűk ura mint olvasmány nem olyan hú de nagy durranás, nincs túl sok eredeti ötlet benne. Persze a maga korában stílus teremtő volt, de az már rég elmúlt. Igencsak bánom, hogy ezt vették elő anno és építettek köré egy film kultuszt, pedig vannak sokkal de sokkal jobbak nála. Korábban már írtam steven erikson 10 kötetes gigantikus alkotásáról, na ha valaki annak az első részéből, a Hold udvarából csak 20 oldalt elolvas már több infót szippant fel mintha elolvasná a gyűrűk ura 3 kötetét, és azok az erikson könyvek egyenként 1000 oldalasak, csurig eredetibbnél eredetibb ötletekkel.
71.
71.
kastorhun
#68: A bővítettben csak tovább fog tartani Smaug pusztítása, és az sem szabad túl nyújtani, és miért is lenne tele ellent mondással?
És ez közel sem a legfélelmetesebb karakter, a sárkányok között is ő a leggyengébb.
70.
70.
kastorhun
#69: Kezdjük ott hogy mire odaérne Thorin addigra tóváros már nem is létezne.
69.
69.
Aanash
#63: Hogyan harcolna?...kiűzték a hegyből is..vagy az nem volt harc?
De oké az igaz hogy ha a könyvben Bar öli meg akkor legyen a filmben is...
Csak a gond ezzel az,hogy a második részig nagyon a sárkányon és a törpökön volt a hangsúly és nem Baron.
Másrészt meg az hogy amennyire belenyúltak a történetbe az felveti a kérdést hogy akkor a film most azoknak szól akik nem olvasták a könyvet és törp vs sárkányt akarnak,vagy azoknak akik olvasták a könyvet...
68.
68.
herlius
Sajnos nekem is csalódás volt ez a rész. Az előzetes negatív kritikák nem különösebben izgattak, hiszen az első részt is sokan savazták, nekem viszont utólag abszolút kedvencem lett. Ez a rész viszont sajnos egy nagyon profi látványorgiánál nem több. Történetileg nem sokat nyújt, sőt, bizonyos helyeken komoly ellentmondások és kérdések vetődnek fel, ami szvsz elég komoly hiba egy ilyen kaliberű alkotásnál. A kevesebb néha több, az agyonnyújtott csatajelenetek sajnos hihetetlenül fárasztóak és céltalannak tűnnek egy idő után. Ami pedig Szmaugot illeti: igazat kell adnom azoknak, akik szerint hatalmas hiba volt az egész Gyűrűk ura világ talán legfélelmetesebb karakterét vacak 10 perc alatt lerendezni. Akár az eredeti történet megerőszakolásának árán is, de Szmaugnak sokkal méltóbb helye kellett volna legyen ebben a részben is. Kár ezért a részért, így összességében a trilógia kissé felemás összképet ad.
67.
67.
JackBauer
#65: Nekem ezek nem tűntek fel film közben még mikor moziban láttam, viszont ugye a bővített változat mindkettőre magyarázatot ad, gondolom ezt te is tudod, ezért hoztad fel ezeket. A jó hír az, hogy valószínűleg a hobbit vágási hibáit is a bővített változat fogja rendbe hozni.
66.
66.
selejtes
#64: olvasd mÁr el a kommentjét, ezeket a szavakat használja minden mondatban, 20 sor alatt kb 50x szerepel mindegyik.
65.
65.
kastorhun
És a gyűrűk urában sem volt tökéletes a vágás, emlékezzünk csak arra amikor a 3. részben szilszakáll azt mondja hogy bezárkózott a toronyba, nem sokkal utána azt mondja hogy "szarumán mocska kimosódott innen", vagy hogy eltűnik csak úgy gandalf botja.
64.
64.
hedzsooo
#57: Még jó hogy itt nem kapunk értesítést róla, ha valaki válasszol a kommentjeinkre...
-_-
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...