HWSW Informatikai Kerekasztal: Windows vs. Linux - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

  • (4 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Windows vs. Linux

#1 Guest__*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2003. 08. 03. 15:59

én személy szerint windows párti vagyok. most winxp-t használok és sztem egy igen jó oprendszer. nektek mi a véleményetek? windows vagy linux? az itt a kérdés.

#2 Felhasználó inaktív   WrongWay 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 479
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 03. 16:05

Nincs mese Windows nyerte meg a versenyt legalábbis úgy tűnik.Linux azért van hátrányban mert nem rá optimizálnak meg fejlesztenek hanem a windowsra.Amúgy linux sokkal de sokkal stabilabb oprendszer lenne xp-nél is,dehát így hogy nincs rá progi nem egy népszerű a dolog.

#3 Felhasználó inaktív   Necryp 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 61
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 03. 23:45

Winfos csak azért népszerűbb, mert túl sok a kezdő/láma pistike akik nem bonyolódnak bele a dologba csak leülnek játszani 1 kicsit stb. Linuxhoz meg elszántság meg tanulás kell, és ezt az utat kevesebben válaszják, pedig megéri márcsak a "felfedezés örömei" miatt is(én is eme fázisban vagyok most). Ha több ember gondolkodna igy linuxra is lennének játékok bővebb választékkal meg minden és még a BSAtól se kéne kakkantani sok embernek. linux 4everKép

#4 Felhasználó inaktív   Lord Mixxx 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 406
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 04. 04:33

Ez meleg tema tud am lenni, szoval ne "szar"ozzunk meg anyazzunk.

Sajat tapasztalat es most barmelyik linuxos segithet:

Van egy gepem ami nem rossz, amit szeretnek vele csinalni:

Divx forditas, mp3 forditas, video editalas a dvi camerammal, kepek rendezese es letoltese a digitalis fenykepezo gepemrol, nyomtatas, scanneles, zenelgetes, jatszas (sok jatszas), netezes, levelezes, nyomtatas, cd iras, dvd nezes kb ennyi hirtelen. Ha valaki nagyon raer meselhetne, hogy ezt hogy tudom megvalositani linux alatt mert nekem nem sikerult.

Miutan a hangot (egyiket sem) sikerult 3 nap alatt beinditanom toroltem a suse-t. Massal nem probalkoztam mert mi a raknak idegesitsem magam?

Szoval oszinten hiaba az atom stabil linux ha a vagyaim megvalositasa joforman lehetetlen vagy pontosabb olyan merteku tudast igenyel amihez az elkovetkezo 4500 evben nem lesz idom hozzajutni.

Avagy miert hiszi par ember azt, hogy forma1 pilotanak kell lenni, hogy valaki leugorjon kozertbe kocsival?


Have a good byte!!!

#5 Guest__*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2003. 08. 04. 11:06

Ez meleg tema tud am lenni, szoval ne "szar"ozzunk meg anyazzunk.

Sajat tapasztalat es most barmelyik linuxos segithet:

Van egy gepem ami nem rossz, amit szeretnek vele csinalni:

Divx forditas, mp3 forditas, video editalas a dvi camerammal, kepek rendezese es letoltese a digitalis fenykepezo gepemrol, nyomtatas, scanneles, zenelgetes, jatszas (sok jatszas), netezes, levelezes, nyomtatas, cd iras, dvd nezes kb ennyi hirtelen. Ha valaki nagyon raer meselhetne, hogy ezt hogy tudom megvalositani linux alatt mert nekem nem sikerult.

Miutan a hangot (egyiket sem) sikerult 3 nap alatt beinditanom toroltem a suse-t. Massal nem probalkoztam mert mi a raknak idegesitsem magam?

Szoval oszinten hiaba az atom stabil linux ha a vagyaim megvalositasa joforman lehetetlen vagy pontosabb olyan merteku tudast igenyel amihez az elkovetkezo 4500 evben nem lesz idom hozzajutni.

Avagy miert hiszi par ember azt, hogy forma1 pilotanak kell lenni, hogy valaki leugorjon kozertbe kocsival?


Sajnos nem tudok mindenre megfelelni, amit kérdeztél, mert pl. videodigitalizáló kártyám nincsen, de legalább elkezdem csökkenteni a Linux-szal szemben érzett ellenérzéseidet.

DivX fordítás, MP3 fordítás: ezeket nem értettem. Talán úgy érted, hogy DivX, MP3 angol hangok helyére magyar kerüljön?
Video editálás: sosem foglalkoztam ilyesmivel, nem tudok ebben segíteni
Digitális fényképezőgépről kép letöltése: személyes tapasztalatom nincsen, de az egyik kollégám Linux-only gépével megy a dolog. Ha gondolod, akkor megkérdezem, és leírom, hogy mit kell csinálni. De sokszor az Internetes keresés segít. Ha a kamerád esetleg bluetooth-os, akkor én is tudok segíteni, mert nálam már megy egy USB bluetooth dongle Linux alatt. [Újabb fejlemény: az USB-n keresztüli digitális kamera howto-ja éppen erről szól]
Scannelés: megy, a SANE (Scanner Access Now Easy) project ezzel foglalkozik, a fenti kereső, megint beválik.
Zenélés: igen változatos a Linux által támogatott hangkártyák repertoire-ja, de sajnos nem 100%-os. Nekem azért kellett a Vortex2-es hangkártyámat lecserléni, mert a 2.4-es kernelhez már nem volt támogatás (a Creative tönkretette a gyártó céget). A legelterjedtebb, a Soundblaster sorozat viszont mindig is támogatott volt. Ird meg milyen hangkártyád van, utánanézek, hogy megy-e Linux alatt. Egyébként a Sound HOWTO az ajánlott olvasmány.
Netezés: kliensnek is kiváló (most is Linuxos adsl alól írok), de szerverként még inkább megállja a helyét (még a FreeBSD-t szokták dícsérni). A hálókártyát SuSE Linux esetén a Yast-tal tökéletesen fel lehet konfigurálni, az adsl-kapcsolatot (de modemet is) pedig néhány script elintézi (neten fellelhetők, nem neked kell megírnod)
Levelezés: mint a netezés. Hatalmas előny, hogy az Outlook biztonsági hibáitól alapból mentesülsz. Tőlem még egyetlen vírusos levél nem ment el ennek köszönhetően. Ajánlom a Mozilla vagy Netscape beépített levelező kliensét.
CD-írás: mind a SCSI, mint az IDE-csatolójú CD-íráshoz volt szerencsém, és ment is. A CD-Writing Howto-ban (a Linux disztibúciókban mellékelik) minden lépés szájbarágósan le van írva.
Nyomtatás: Canon, HP, Epson nyomtatók garantáltan támogatottak. Rengeteg lézernyomtató is OK, de gondolom otthon neked inkább tintasugaras van. Jelen esetben a Printing HOWTO az ajánlott olvasmány.
DVD, sőt szinte bármilyen film formátum (DivX, Real, QuickTime, Windows Media): a magyar fejlesztésű mplayer program a legkorrektebb a jelenlegi lejátszók közül. Még Windows alá sincsen olyan lejátszó. amelyik annyiféle formátumot támogatna, mint ez a magyar csoda. Tessék elmenni a honlapjukra.
Játék: ugyan kiadtad egyes játékokat Linux alá is (pl. Quake sorozat, UT 2003, Alpha Centauri), valamint a WineX emulátorral számos Windows-os játék is játszható Linux alatt (csak ízelítőül: Max Payne, StarCraft, Baldur's Gate), de azt vallom, hogy játékra inkább Windows-t kell használni.

Egyébként nagyon sok esetben nem is a Linux készítői a hibásak azért, mert nem megy a nyomtatás/CD-írás/zenélés Linux alatt, hanem a hardvergyártók, akik nem adnak ki Linux-os meghajtót, sem információt ahhoz, hogy lelkes amatőrök elkészítsék a meghajtókat. Az természetesen igaz, hogy megtanulni a Linux-ot kezelni tovább tart, mint a Windows-t, de költői kérdésedre lehet egy másik hasonlóval felelni: miért hiszik sokan azt, hogy attól, hogy tudnak valamennyire autót vezetni, nincs is szükségük jogosítványra? Egy igazán jól belőtt Windows installálása legalább annyi szakértelmet igényel, mint egy Linux-é, utána pedig azt a gépet akár dilettánsok is egész jól tudják használni. Sok esetben csak a llustaság miatt nem tudja valaki a Linux-át használnia, mert minden információ a rendelkezésére áll, de nem hajlandó elolvasni. Kreszkönyv nélkül pedig valószínűleg nem lesz meg a kreszvizsgád sem.

#6 Felhasználó inaktív   *SHADOW* 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 496
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 05. 14:40

Ez eléggé nehéz kérdés... a linux elterjedésének a legnagyobb hátránya, hogy félreismerik az emerek. Pl. hogy a játékok nem futnak linux alatt. A legtöbben nicsenek vele tisztában, hogy van egy Wine-X nevű program, ami képes a legtöbb játékot is futtatni linux alatt. Vannak elég kultúrált programok rá, mindent lehet rajta csinálni amit Winen, a legtöbb wines prg futtatható rajta. Sőt, a linux képes kezelni a win fájlrendszerét, ami ugye fordítva nem működik. Kernelszinten van integrálva a hálózatkezelés, ha arra van szükség újrafordítható a kernel, nyílt forráskódó így akár magunk is belenyúlhatunk, tehát röviden: nagyobb a tudása.

Az elterjedését a tévhit okozza, nameg hogy az emberek megszokták a Windózt... ráadást a Win-t két részre lehet szedni, ez a kettő a 95/98/ME, valamint az NT/2k/XP, ugyanis ezek nagyon különböznek. Előbbiek jóval instabillabbak, de jobban hasonlítanak a DOS-ra, több régi prg megy rajta. Az utóbbiak stabilabbak, jóval átgondoltabbak, viszont a linux szintjét nem érik el...

És ezután a meglepő: nem vagyok linux fan. Ezek a tények, de nekem is jelenleg mindkét OS-em van... mert én is használom jópár dologra a Wint, most is az alól írok ide. És őszintén szólva az XP most már közel egy hónapja van fenn, és elég sok baromságot csinált, nemegyszer szidtam... A linuxxal viszont még semmi gondom nem volt.


Mental Static  - blog minden hülyeségről

#7 Guest__*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2003. 08. 07. 05:13

Tudom hogy ez Windows vs Linux téma, de én spec a Windows XP-t nem szeretem pont azért mert NT, Linux valahogy underground. tehát maradok a kettő között, és Windows de ME

#8 Felhasználó inaktív   Necryp 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 61
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 05:37

Tegnap, azaz éjfél előtt újra raktam XP t. Első újrainditást akkor kapta amikor pár perccel később 1 szép kék képernyő kiséretében... inkább nem folytatom, örültem neki...Kép

#9 Felhasználó inaktív   Horny 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 1.011
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 08:20

Még soha nem raktam fel a linuxot, de windowsban otthon vagyok, és sztem az xp **ar, nekem mindig elszáll... nekem (amit nem szégyellek) 98 van fenn... Sztem ez stabil és megbízható!
A sims fertőző, ragályos és gyógyíthatatlan! [Antisims Szövetség]

#10 Felhasználó inaktív   *SHADOW* 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 496
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 10:18

Ííííí, de rossz döntés! Ugyanis a ME nem egy igazi jó OS... a 98SE a legstabilabb 9x ha azt akarod. A ME már egy kicsit köztes próbálkozás volt a 2k és a 98 között, valamint már beletettek fölösleges grafikai funkciókat, stb-ket, amik az alapjaiban 9x-es kernelt nagyon lehúzzák. Végeredményben egy instabil OS lett az eredmény, amin néhány (nem sok, de akkor is) régi program már nem fut el.
Mental Static  - blog minden hülyeségről

#11 Felhasználó inaktív   *SHADOW* 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 496
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 10:25

A Win sem száll el magától (ez igaz az előző XP-re is), mindig megvan az oka. Ha telepítés után egyből ilyet művel, akkor valamelyik hardverrel van összetűzésben. Sok dologgal lehet próbálkozni, legtöbbször hw ütközés a gondja, tehát hasznos a pci/isa slotokban a bővítőkártyák cserélgetése, meg ilyen apróságok... bár erre a win kevésbé érzékeny mint a linux előfordulhat. A kékhalál ráadást tipikus esete annak, hogy valamelyik memóriamodulod hibás, vagy ha több van benn akkor nem igazán képesek együttműködni. Jó lenne pl. egy memóriateszt programot lefuttatnod....
Valamint ha valami régebbi típusú hw van a gépedben az XP halálát az is okozhatja, ugyanis azok közül sokat nemszeret. Legutóbb egy Voodoo Banshee-val láttam hasonló esetet, aminek a vége VGA csere lett, és most szépen megy az illető gépén.
Tehát nem kell a wint fikázni azzal, hogy szar. Nekem fennvan most már elég régóta, és néhány hülyeségét eltekintve stabil. Nem is tervezek egyhamar reinstallt. Van a környékemen aki havonta reinstallgat, de én megtanultam, hogyan kell rendbentartani a wint.
A 98ról annyit, hogy remélem akkor már az SE (Second Edition) van fenn neked, az a legstabilabb 9x. A túlzott stabilitítást nem mondanám, az is a klasszikus 9x kernel, elég sok dologgal ki lehet akasztani (két perc alatt össze tudok dobni olyan programot, amitől dob egy akkora hátast hogy csak a reset segít... namost azt beletenni az indítópultba halálos az átlagfelhasználó számára, ha a géphez jobban értő ember ki is tudja szedni), de cserébe mennek rajta a régi játékok, és nincs meg benne az NT kernel rengeteg korlátozása... szóval ha szempont a DOS-os működés akkor jó választás...
Mental Static  - blog minden hülyeségről

#12 Felhasználó inaktív   Horny 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 1.011
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 10:37

Hmm... És neked milyen van fent? Nemtom hogy SE van e fent, ha jóltom nem, de én tényleg jól megvagyok vele!
A sims fertőző, ragályos és gyógyíthatatlan! [Antisims Szövetség]

#13 Felhasználó inaktív   *SHADOW* 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 496
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 10:39

Nekem egy WinXP, van rajta egy VMWare, azon egy virtuális Win98....
Másik winyómon pedig Red Hat Linux 9
Mental Static  - blog minden hülyeségről

#14 Felhasználó inaktív   Horny 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 1.011
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 10:40

Ja várj most nézem... Az SE van fenn... : )))))
A sims fertőző, ragályos és gyógyíthatatlan! [Antisims Szövetség]

#15 Felhasználó inaktív   hajsza 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.259
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 07. 12:24

Valóban, a Windows is tud stabil lenni. Nekem eddig a legjobban ebből a szempontból a 2000-es vált be. Ehhez még hozzátartozik, hogy tapasztalatom szerint az angol Windows-ok mindig megbízhatóbbak, mint a magyar kiadásuk, ezért akinek nincsenek nyelvi problémái, az mindig használjon angolt. Attól még lehet magyar lokalizációt (szám- és időábrázolás, pénzegység ...) és billentyűzetet választani.

Egy érdekes és tanulságos esetet mesélnék el arról, hogy még mitől halhat meg a Windows. Ha jól emlékszem, akkor tavaly esett meg a dolog, hogy a velünk szemközt lakó srác átjött, és megkért, hogy nézzem meg a winchester-ét. Fura volt a hibajelenség: ha Win98-at tett fel, akkor minden jól ment, de ha XP volt fenn a gépen, akkor hibás rendszerfile miatt fel sem állt az oprendszer. Mindent kipróbált, a végén már csak a winchester maradt. Mivel az XP bőven 1 GByte felett telepít, míg a Win98 beéri kb. 100 Megával, ezért mind a ketten arra gondoltunk, hogy esetleg olyan helyen van hibás szektor a vinyón, ami a Win98 esetén nincsen használva, de az XP helyigénye oda is rak fel rendszerfile-t. Kb. 2 óra hosszat futott a Linuxom alatt a badblock program (a Windows-os programok nem jeleztek ki semmilyen hibát), amíg végigrágta azt a kb. 20 Gigát. Talált összesen kb. 4 darab hibás szektort, de ezek közül kettő az első Gigabyte környékére esett. Ez okozta a fennakadást. Ennek a sztorinak volt még egy tanulsága, merthogy a srác még előtte visszavitte az Aqua-ba (ott vette ugyanis) a vinyót, hogy ellenőrizzék le, nem megy neki XP alatt. Ott meg a leformázott vinyót a szevizes a scandisk gyorstesztjével(!) ellenőrizte le. Természetesen úgy egy árva bit hibát nem lehet találni, mert csak a lefoglalt file-ok filerendszerbeli hibáit találja meg az a program. A full tesztet meg nem volt hajlandó elvégezni, mert csak egy tesztgépük volt, és ő nem volt hajlandó azt órákon keresztül lefoglalni. Miután nálunk lefuttattam a badblocks tesztet, felírtuk a hibás szektorok számát, és a srác újból elment a szervizbe, hogy nem kell full tesztet lefuttatni, csak azt a pár szektort nézzék meg. Ezt meg nem tudták megcsinálni, mert arra nem volt nekik programjuk (Linux-ot meg nem hajlandóak használni). Persze hogy bebizonyítsák, hogy a vinyó jó, megint lefuttatták a scandisk-et úgy, mint a múltkor. Utána vagy egy hónapig nem láttam a srácot, de amikor legközlelebb találkoztunk, akkor elmondta, hogy leszedett a netről valami winchester tesztelő programot (Windows-ra írottat), és az már kimutatta a hibát. Elment megint a szervizbe, ahol most már valaki más fogadta, és még le sem kellett futtatnia előtte a programot, mert az a srác lelkiismeretesen lefuttatott egy saját tesztprogramot, és azonnal bebizonyosodott a hiba. Ki is cserélték neki rögtön. Szóval vigyázni kell a szervizesekkel is, mert vannak közöttük meglehetősen használhatatlan egyedek.
Az összetartás olyan erõ, ami hegyeket képes megmozgani. Feltéve, hogy legalább a fele egy irányba tolja. (Idézet egy régi CoV-ból)

#16 Felhasználó inaktív   Necryp 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 61
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 08. 00:44

Nah igen, hardware vs xp, 2 évnél öregebb HW nincs gépemben. Valamikor Xp is megy rendesen napokig fagyás nélkül, de vmikor bevágja nekem a percente durcit... Nameg, ma helycsinálgatás közben találtam 1 szép winxp által létrehozott "System Volume Information" könyvtárat, ami kitalálta magáról hogy 7 giga, igaz azt a particiót még nem is formáztam, szal felgyülemledt a dolog. Töröltem a fenébe, most van 7 giga szabad helyem, érdekes dolgok ezek.

#17 Felhasználó inaktív   *SHADOW* 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 496
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 08. 22:17

Hmm... ez érdekes. A System volume information mappa ugyanis elvileg megnyithatatlan (felhasználó számára), még a rendszergazda se nézheti meg a tartalmát... legalábbis eddig ahány xp-t láttam így volt.
Mental Static  - blog minden hülyeségről

#18 Felhasználó inaktív   Necryp 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 61
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 08. 23:31

Remélem nem azt akarod mondani, hogy énvagyok ilyen furcsagyerek és ebből fakadó előnyök/hátrányok miatt utálom a windozt ?Kép

#19 Felhasználó inaktív   *SHADOW* 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 496
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 09. 10:13

Nem, azt akartam mondani hogy a wined a furcsa :Đ
Tegyél fel egy 2k Professionalt, az nem művel ilyen furcsaságokat :-D
Mental Static  - blog minden hülyeségről

#20 Felhasználó inaktív   Necryp 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 61
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 08. 10. 04:41

Debian az van fent, most tanulgatom :Đ win2k meg nem az én esetem, néha ugye játszani is kell, azon meg alig fut vmi Kép

Téma megosztása:


  • (4 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó