Vágott verzió

  • Írta: Isaac
  • 2005. június 19.
Link másolása
A rendező, aki maga sem tudja mit akar. Félreérthető vezeklés a csibészes mosolyú Robin Williams-szel. Jövő, implantátumok, szakállas szabadságharcos. Egész jó, de nem az igazi...


 Bevallom, régen volt már filmmel kapcsolatban ilyen felemás érzésem. Egyrészt a Vágott verzió című alkotás egy monoton, „szinte semmiről sem szóló”, másfél órás unalom, másrészt akár bele is magyarázhatunk valamiféle modern társadalmi dilemmát, ti. hogy kinek van joga belenézni az ember magánéletébe ( a mai valóságshow őrület közhelyszerű témája), és cselekedetei alapján megítélni őt. De iskolapéldája is lehet annak, hogyan készítsünk egy remek alapszituációból egy erősen közepes filmet.

Tehát az alapötlet még fel is kelti az ember érdeklődését, az első fél óra kimondottan biztató, de utána sajnos könnyen megjósolható végkifejletbe torkollik. Robin Williams egy „vágót” alakít, aki a divatos zoe implantátumok által készített videó anyagot rendezgeti  tisztes polgári foglalkozás címszó alatt. Mi is ez a kacifántos nevű beültetés valójában? A delikvens fejébe csipet tesznek, ami rögzíti az egyén emlékeit, hogy halála után vidám, egész estés családi filmvetítés keretein belül emlékezzenek a gyászolók elhunyt szerettükre. Természetesen ennek a technológiának számos ellenzője akad, nyilvánvalóan komoly etikai és morális dolgok ezek, hogy a jóizlést már ne is említsük.

Mikor azonban a neves vágó kezébe kerül egy, az implantátumokat gyártó cég egyik alkalmazottjának a kütyüje, páran megpróbálják megszerezni, hogy ennek segítségével vessenek véget a beültetések használatának. A cselekmény ettől azért valamivel bonyolultabb, van itt gyerekkori trauma, meg burkolt gyermek molesztálás is.

Lehet az volt a baj, hogy túl sokat vártam a történettől, komoly konspirációkkal, nagy leleplezésekkel, és egyéb nyalánkságokkal, ehelyett kaptam egy kétes jellemű ember belső szenvedését, vezeklését, majd katarzisát. Ez a film akár jó is lehetne, de valahogy nem áll össze a történet kerek egésszé, mintha hiányozna egy fontos alkotóelem a lecsóból. A főszereplő sem azt nyújtja amit elvárhatnánk, nekem túl idegen volt Robin Williams huncut arckifejezése egy ezer bűnös titkot cipelő, zárkózott emberhez képest. Pedig képes negatív figurát nagyszerűen alakítani, az Álmatlanság talán a legjobb példa erre, ahol Al Pacinoval együtt brillírozott az örök nappalban. Persze nem mondható ki tiszta szívvel, hogy Alan Hakman karaktere milyen beállítottságú, ebből látszik a film sokszínűsége, mindenki úgy értelmezi, ahogy szeretné.

Mint már említettem, itt a legfőbb gond az első benyomások követte várakozásokkal van, és ez alapvetően a rendező hibája, a rosszul választott, horrorisztikus hangulatot sugalló főcímzenétől kezdve a felesleges ijesztgetési kísérleteken át a semmire nem jó mellékszálakig. Viszont ha elvonatkoztatunk mindezektől, akkor egész pofás kis lélektani drámát kapunk, szomorú pillantásokkal, megcsömörlött emberi sorssal, de ennél többet senki se várjon tőle. Amúgy jó:)

A netes fórumokon olvasható hozzászólások alapján ez az „okos emberek filmje”, ennél nagyobb baromságot nekifutásból sem lehetne mondani, nem kell ehhez semmi ész, különben is azok az emberek, akik szerényen bölcsként hirdetik magukat, általában pár perc után beégnek egy „Nekem megvan a szuvenír véleményem” (VV-Ágica) szintű beszólással. Ha már mindenképp meg kell említeni a film mondanivalóját, legyen az, hogy meglovagolja a fejlődő emberiség számos ellentmondásos tevékenységének dipólusos társadalmi megítélését, nyitva hagyva a kérdést, hogy most akkor jó-e nekünk a fejlődés vagy épp ellenkezőleg. Én személy szerint abszolút élvezem a technika áldásos hatásait, lehet hogy össze is omlanék, ha elromlana a tévém távirányítója, vagy bemondaná a „mikró” az unalmast.

Mellesleg képzeljétek, hamarosan számíthatunk Robin Williams egyik legnagyobb sikerének, a Mrs. Doubtfire-nek a folytatására (megjegyzem, tényleg kiváló film), ami rendkívül frappánsan a Mrs. Doubtfire 2 címet kapta. Hát, elég szkeptikus vagyok hogyan folytatható a sztori, tartok tőle, hogy csalódnunk kell majd. Addig is élvezzük ezt a limonádé-ízű masszát, és utána gondolkozzunk komoly fejet vágva. És mondjuk mindenkinek, hogy ezt a filmet csak az okosok értik. Aztán említsünk meg valami bölcset Einsteinről. Lehetőleg eltalálva a keresztnevét…

Vágott verzió
The Final Cut (Kanada/Németo. - 2004)

Rendezte: Omar Naim
Szereplők: Robin Williams, Jim Caviezel, Mira Sorvino

DVD:
szinkron: igen
felirat: igen
hossz: 100 perc
extrák: Interaktív menük, Közvetlen jelenetválasztás, A film előzetese
Megjelenés dátuma: 2005. június 9.


 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...