Tövisek császára - könyvajánló

  • Írta: zoenn
  • 2014. január 13.
  • Könyv, mark lawrence: tövisek császára
Link másolása
Jorg Ancrath király étvágya csillapíthatatlan, húszéves korára nem elégszik meg azzal, hogy hét ország ura, császár akar lenni. Nem beszélve bosszúvágyáról, s miközben lassan apa lesz, egy földöntúli hatalommal is szembenéz.

Mark Lawrence is hasonló életutat járt be, mint szenvtelen és brutális főhőse: három kötettel a háta mögött tört fel a fantasy irodalom csúcsára, ahol csak pár trónbitorlóval kell osztoznia. Erőteljes, megdöbbentő hatású univerzumot teremtett, amely nem véletlenül emlékezet bennünket Európára. A posztapokaliptikus világképe egy csapásra visszarepít minket a középkorba, hiszen a letűnt emberiség nukleáris háborúja után ismét karddal, pajzzsal és intrikákkal szövik a történelem jövőbeli szőnyegét. Részint sci-fivel állunk szemben, ám a Széthullott Birodalom-trilógia sokkal terebélyesebb annál, mint azt korábban hittük. Két regény után már azt hihetnénk, hogy Jorg most szépen véghez viszi azt, amit eltervezett, majd él tovább boldogan, akkor nagyot tévedünk. Lawrence soha nem hagyná hősét tisztességesen megőszülni, váratlan fordulatok tarkítják a Tövisek császárát, miközben az első kötetből eredő szálak szépen összefutnak, s mi elégedetten dőlünk hátra 500 oldal elolvasása után – kalapáló szívvel, az elégedettségnél magasztosabb érzéssel a mellkasunkban.


A Fumax kiadó a szokásosnál is gyorsabban, már decemberben megörvendeztetett minket a sorozat záró darabjával, ám a nagy karácsonyi hajrában muszáj volt rá időt szakítanunk. Míg a család aludt, addig a szemünk előtt teljesedett ki Jorg féktelen históriája, amely meg sem próbál epikus, több ezer fős csatákkal rákontrázni az eddig olvasottakra, hanem logikusan és érthetően koncentrál a még mindig roppant fiatal főszereplőjére. Minden csupán díszlet, ellenségből nincs hiány, ám a karakter legnagyobb ellenfele kétségkívül saját maga. A Holt király fenyegető árnya lassan szétterül, az élők vesztésre állnak a párharcban - de miért akarunk mi megnyugtató, vérrel írott végkifejletet, amikor Jorg iszonyatos súllyal megírt belső monológjai sokkal értékesebbek, mint a testnedvvel átitatott, fájdalomsikolyoktól visszhangzó csataterek. Aggodalomra semmi ok: utóbbiakból is kapunk éppen eleget. A kötet minősége ezúttal sem okoz csalódást: keményfedeles, illatos papírra nyomott, a cím és a hátlap matt, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, tökéletesen idomul az eddig megjelent részekhez.


Legutóbb ott hagytuk abba, hogy Jorg Ancrath furmánnyal legyőzte a nép szőke bajnokát, s ezzel megszilárdította hatalmát. A teljhatalmat azonban nem adják ingyen: ahhoz, hogy ő legyen a kontinens egyedüli ura, nem elég az erőszak. A császársághoz szavazatok kellenek, ám soha senki nem jutott még többséghez, így a birodalomnak emberemlékezet óta nincs uralkodója. Jorg ezt a hálátlan tendenciát szeretné megtörni, persze nem szép szóval és balladákba illó módszerekkel. S akkor még nem számolt a Holt király térnyerésével, amely fertőző mételyként nyer teret a kontinensen, s személyében hősünk végre méltó ellenfélre talált. Egészen a végkifejletig egy ritmusos, üresjáratoktól mentes történetet kapunk, amely nem szűkölködik megrendítő és váratlan eseményekben. A zárás méltó Lawrence eddigi munkásságához, melynek legnagyobb erénye az, hogy szakít a megszokott normákkal és tényleg a lényegre koncentrál, felesleges kicsapongásoktól mentesen. Többet azt hiszem, nem is várhatnánk tőle.


A Tövisek császára olyan, mint egy örvénylő folyó. A szerencsétlen fuldoklót – az olvasót – sodorja az ár, időnként nekicsapja a nedves és hideg sziklákhoz, máskor a folyam iránya megfordul, s teljesen új irányt vesz. A regény ezúttal is több idősíkon át fut: a jelenben Jorg császári törekvéseit és a Holt királlyal vívott harcát élhetjük át, míg a másik az öt évvel korábbi állapotokat tükrözi: hősünk Afrika északi részén keres szövetségeseket magának, miközben testőrével és egy különös, eltorzult arcú lánnyal járja a forró, homokos vidéket. Külön jó hír, hogy az első részben megismert nekromanta hölgy, Chella történetet is átélhetjük a fejezetek közt, első szám, első személyben elmesélve. Kiderül, hogy egy holtakkal háló, gonosz perszóna is lehet sebezhető, s a legnagyobb sebet ugye Jorg ejtette rajta a Tövisek hercegében – bosszúszomja azóta sem csillapodott. Hősünk viszonzatlan szereleme, Kathrine immáron álmában zaklatja Jorgot, kitanulva a „mágia’ fortélyait, ám egészen a kötet végéig csupán passzív szereplőként lesz jelen. A narratíva talán a legnagyobb erénye a könyvnek, megelőzi azt, hogy ráunjuk az egyik szálra, hatásosan vált az idősíkok és a szereplők közt, míg azon kapjuk magunkat, hogy szinte faljuk az oldalakat.


Rengeteg író tudománya ott vérzik el, hogy nem tudja rendesen kibontani karakterét, mert vagy nincs rá ideje, vagy túl nagy lére ereszti az egészet. Egy biztos: Jorg jelleme ezerarcú, amorf massza, melyet már évek óta gyúr az író: elvesz belőle, hozzáad, teljesen kiszámíthatatlanná varázsolja. Olybá tűnik, hogy pökhendi királyunk komolyodik - az apaság egészen biztosan némi tartást követel meg tőle -, aztán naivan reménykedünk benne, hogy egyszer jó útra tér, viszont ezt az örömöt nem adják meg nekünk. A magam részéről sokkal jobban örülök egy olyan hősnek, vagy hősszerű jellemnek, amely negatív, de nem javíthatatlan. Tőlünk függ, hogy miként viszonyulunk hozzá – s mikor már kezdjük megszokni, behatárolni, Lawrence egy csapásra a feje tetejére állítja az egyéniségét és újraértékeljük az egészet. Ez kérem profizmus. Akár a múltban, akár most, nemesként páváskodva a testvérek, azaz Jorg korábbi rablóhordájának tagjai ismét hozzák a formájukat, annak ellenére, hogy árnyalt karakterekről van szó.


Nem kell sokat gondolkodnunk a korszakok párhuzamain. Építők civilizációja nem tűnt el nyomtalanul, önkéntelenül is ráismerünk, szerepe vitathatatlan és egészen egyedi ízt kölcsönöz a történetnek. Habár korábban tanácstalanul vakartuk a fejünket a múltra való utalásokon, most már tényleg kitisztul a kép, az író minden magunkban megfogalmazott kérdésünkre választ ad. A könyv lendületesen halad a végkifejlett felé, Lawrence eszköztára minden sablont nélkülöz, s olyan lezárást kapunk, amit sokáig megemlegetünk. Jorg életszemlélete a kötettől függetlenül is megállja a helyét – nosza, lehet idézni, ha életünk kevésbé színes korszakát éljük. Néha olyan szintű keserűség árad a sorok közül, hogy legszívesebben mi magunk is felvágnánk az ereinket, ám Jorg nem olyan fickó, aki feladná céljait – legyenek bármilyen nehezek is a körülmények.


A Tövisek császára nem szűkölködik vérben, könnyekben és elmúlásszagú pillanatokban. Hőse megannyi szenvedést átélt már, ám a kegyetlenség csupán egy külső váz, legbelül sokkal összetettebb gondolatok cikáznak benne. Az olvasó ebbe a katlanba merül el nyakig, amely sokkal fennköltebb élménnyel árasztja el, mint bármely más díjnyertesnek kikiáltott alkotás. A regény másabb, érettebb, újszerűbb társainál, s habár Jorg története pont a csúcson ér véget, 2014-ben érkezik egy újabb ciklus, amely ismét ebbe az univerzumba kalauzolja el a műértőket. Bravó, Lawrence! Művedtől teljesen átértékeltük a műfajba vetett hitünket. S igen, van fény az alagút végén, még akkor is, ha a járatokat belsőségek, alvadt vér és cikázó rémalakok mocskolnak össze.

„Nem azért gyújtottam fel a szobát, hogy ne fázzak, bár a láztól vacogott a fogam, és a kezem úgy remegett, hogy alig vettem hasznát. Azért gyújtottam fel, hogy megtisztuljak. Hogy a disznóság minden nyomát kiégessem. Hogy gyengeségem és kudarcom összes emlékét fölfalja.”

18.
18.
Andrew
Remek ajánló lett. Végigolvastam a trilógiát nagyon tetszett. Várom a M.Lawrence következő könyvét a Prince of Fools-t ami szintén trilógiának ígérkezik.
17.
17.
Elyas
Amúgy te olvastad Daks?
16.
16.
Elyas
Okés bár technikailag nem volt komoly, ügyeltem rá hogy semmi helyszín és semmi nyilvánvaló karakter ne nagyon legyen benne.
15.
15.
Daks
#14: Beleírtam a kommentedbe, hogy "SPOILER", legközelebb ne maradjon le :)
14.
14.
Elyas
SPOILER

Nah kiolvastam. A véleményem hogy nem lett rossz bár a befejezés szerintem kicsit túldrámázott... Az egész attól kezdve h a Király belép.

Egyébként engem a fordulat nem lépett meg... Mikor Chella rájött akkor jöttem rá én is. Bár tény h nem számítottam rá.
13.
13.
Elyas
A tövisek hercege azért nem kapható mert rengeteget elvittek belőle az első napokban.

Én egy hete hétfőn szereztem be az 1. És 2. részt csütörtökön kiolvastam a 2.at illetve most hétfőn szereztem be a 3. át most járok a 200. oldalnál.
Nagyon tetszik a sorozat is meg a főszereplő is. Jorg olyan ember aki nem jó. És ennek nagyon örülök mert az eddig olvasott könyveimben mindig fekete-fehér karakterek voltak (kivéve Salvatore könyveiben Jarlaxle és Entreri de ők csak részben főszereplők). Jorgnak erősen árnyalt jelleme van és ez igazán feldobja a könyvet.
12.
12.
PBalazs
#11: Az első a tövisek hercege, a 2 a tövisek királya, ez pedig a 3.
11.
11.
Stormblast
Ez a 2. rész, és a herceg az első?
10.
10.
RangerFox
Szeretném elkezdeni a sorozatot de nem találom a tövisek hercegét egyik könyvesboltban sem...Új kiadás jön belőle vagy mI?
9.
9.
giga321
#7: Abszolút megéri elkezdeni szerintem. Nekem az első része nagyon bejött és már rég kiolvashattam volna a másodikat, ha nem jön közbe más könyv. De mivel éjszakásban úgy sincs semmi meló ezért jövőhétre bekéne szereznem.
8.
8.
PBalazs
Nemrég fejeztem be az első részt. A másodikba épphogy belekezdtem, de már egy hete nem volt időm folytatni. Egy biztos, ha újra nekiülök,estig fel sem kelek előle. Természetesen ez is be lesz szerezve.
7.
7.
Mr.Dead
Én még egy részét se olvastam, és az Első Törvény sorotatot is megígértem magamnak. De egy kérdés: érdemes beszerezni?
6.
6.
AlexSchneider
Ha hasonlo, de kiemelkedoen jo fantasy konyvsorozatot kerestek, hadd ajanljam a George RR Martin konyvek mellett a Malaza sorozatot (Steven Erikson) illetve Brandon Sanderson-tol a Mistborn sorozatot.

Ugyancsak Brandon Sanderson kezdett el egy uj sorozatot aminek most fog majd megjelenni a masodik resze, a sorozat angol neve The Stormlight Archive es az elso konyv alapjan (The Way of Kings) ugy erzem, ez lesz az eddigi legjobb fantasy regenyfolyam amit olvastam/olvasni fogok.
5.
5.
exonic
Érdekesen hangzik, kár hogy anno nem kezdtem el... most meg idő kéne... :/
4.
4.
giga321
2. Részt fogom elkezdeni. Szerintem majd jövő héten. Jó az ajánló.
3.
3.
Sun9us
Jorg egy seggfej, és még szépen fogalmaztam.
Amúgy még csak a 2. könyv felénél vagyok, pedig már ez is itt ficereg a polcon.
Leült egy kicsit a történet...
2.
2.
anadrex
Szarnak nem szar, csak nem kellett volna ennyire részletekbe menően leírni a dolgokat. A kerék visszaforgatós részre gondolok. Aki olvasta érti mire gondolok aki nem az meg nem. Nem tudom, hogy lehet elrejteni, ha spoilerezek. =(
1.
1.
attila4545
A befejezés szar.Nem Mass Effect 3 szar de azért szar.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...