A használt játékokkal való kereskedelem alapvetően legális, viszont a kiadók és a fejlesztőket érthető okokból bosszantja a létezése, hiszen ilyenkor úgy jut el újabb és újabb emberekhez egy címük, hogy nekik egy kanyi sem jut belőle. Megoldás még nem született a problémára, a különféle online passok sokszor inkább elriasztják a gamereket, mintsem segítenének az üzletnek.
Az mindenesetre biztos, hogy a használt játékok piaca veszteséget okoz az alkotóknak, legutóbb a Quantic Dream társalapítója, Guillaume de Fondaumiere a GamesIndustry.biznek adott interjújában árulta el, hogy a Heavy Rain után egymillió vásárlót és 5-10 millió eurót buktak. Pontos adatok ugyan nincsenek erről, de Fondaumiere gyors fejszámolás után megállapította, hogy miután kétmillió vásárlót regisztráltak, de a trófearendszer adatai szerint hárommillióan játszottak a játékkal, ezért durván egymillió olyan embert veszítettek el, akik esetleg megvette volna a játékot. (Persze ez sarkított eredmény, de most maradjunk ennél.) Fondaumiere szerint ez a fejlesztőknek 5-10 millió eurós veszteséget okoztott - ennyi jutalék esett ki az elvesztegetett egymillió eladott példány után.
Az úriember úgy véli, hogy a használt játékok piaca részben a gazdasági válság és a játékok magas ára miatt erősödött meg, Fondaumiere szerint le kellene ülni, és megtalálni az egyensúlyt az árazás terén, amivel a játékosok, az üzletek, a kiadók és a fejlesztők is jól járnak. Jelen pillanatban azonban a játékipar "lábon lövi magát", mert a programok készítői a gyengülő eladások láttán letesznek a játékfejlesztésről, esetleg a kizárólag online játszható címek fejlesztésére állnak át.
Másfelől 5k-nál nem adok többet egy játékért (egyszer tettem, azóta is bánom, na vajon melyik volt az :?), szóval ha 2 évig nem megy le az ára akkor két évig nem veszem meg (és lehet újraszámolni, hogy vajon mennyit is buktak :)
Több játék is bizonyítja, hogy jó marketinggel a szart is el lehet adni.
Ne felejtsd el, hogy ezek a "pénzéhes mocskok" azért letesznek az asztalra 1-2 dolgot és továbbra sem kényszerít senki, hogy a bankszámlájukat gyarapítsd. :)
Az árcsökkenésről még annyit, hogy a játékok ára az utóbbi 15 évben jellemzően olcsóbb lett de leginkább nem változott. Nekem vannak nagyon régi PCGurujaim stb. meg lehet nézni milyen árak voltak akkoriban és bizony nem voltak PC fronton ilyen Cool Games stb. sorozatok nagyon. Nézzük meg ma mit ér az a 10 ezer forint és mit ért 10-12 évvel ezelőtt. Manapság kis idő év után szaré hugyé vágnak utánunk akár AAA címeket (ld. BFBC2 pl) régen évekig tartották az árukat és fele ilyen BOLTI akciók nem voltak (Steamet direkt nem veszem ide).
Én tartom, hogy a játékszoftverek árával semmi baj sincs. Türelmesnek kell lenni ennyi az egész. Konzolokra mindig is drágábbak voltak a játékok mert maga a konzol olcsó és azon jön vissza a pénz. A BD lemezes PS3 címekre ez hatványozottan áll. Én azt mondom, legyen 20 év múlva is 10k egy új játék és nagyon fogok neki örülni, mert ahogy értéktelenedik el a pénzünk addigra az lószart se fog érni.
Használt piacról annyit, hogy MadDragon jól kifejtette a dolgot, szóval nem úgy van az.
kharami: PS-re meg Box-ra is van szinte mindenhez demo meg utána kell olvasni, nem szabad zsákbamacskát venni. Nem attól kész egy játék, hogy 400 óra játékidő van benne, mert van olyan aminél ezt nem lehet megoldani és nem is kell. De igazad, van a játékfejlesztés nem jó irányba megy de ez már csak a pénzről szól.
amilyen árai vannak a játékoknak,sztem örüljenek,hogy csak ennyi,persze ez csak nekünk sok,viszont nem hiszem,hogy ezt a 10 milliót csak rajtunk,magyarokon bukták,mert gondolom más országban is megfordul az emberek fejében,hogy használtan is be lehet szerezni,olcsóbban.
én a helyükben 1 tök logikus lépésnek tartanám lejjebb vinni az árakat,nem is olyan hülyeség mint amennyire elsőnek hangzik,nézzük csak:
1)ha olcsóbb a többi játéknál,nem kell sokkal,mondjuk(maradjunk a konzolos címeknél) pár ezer forinttal,máris hamarabb vennék le a polcról sztem,mint a riválisok,drágább játékait.én biztosan,főleg ha jó.(itt megjegyezném hogy a pofátlanság netovábbja pl. 1 filmadaptációs,3 óra alatt röhögve végigvihető legnehezebb szinten disney-s vagy pixar-os vagy fiszemfaszom játékot ugyanannyiért adni,mint a nagy AAA-s címeket)
a piacon is az olcsóbb almát keresik,nem a drágábbat!
2)ezzel 1 kicsivel csökkenthetnék a használt játékok "csereberéjét",mert ha olcsóbb lenne,premier napján is többen vennék meg és sztem még többet is hozna a konyhára így,mintha 13ezer-ért adnák.
3)harmadrészt pedig sűrűbben kéne árcsökkentést,pl egy 2 éves cím ne legyen már még mindig 10e-ft,mert így a kutya se fogja megvenni,mert józan paraszti ésszel hozzá dobok még pár ezret és veszek 1 friss címet...bár ez lehet hogy a kiskereskedők sara,nt...de akkor is!még 1 piacos példa:mit csinál Gizi néni ha nem viszik az almáját?csökkenti az árát és már tolonganak is.és ha később már megint nem viszik?megint csökkenti és megint tolonganak ennyi.jobban jár mintha rárohadna...
ennyi.én elhiszem hogy ezt nem merik meglépni,mert túl beszari pöcs az összes pénzen ülő óriás kiadó és azt hiszik,hogy nem fog visszajönni a fejlesztéssel járó költség+nyereség se lenne,de tévednek,szvsz többet is kereshetnének,rajtam biztosan,én még 1 játékot nem vettem meg újonnan!és biztos nem én vagyok az egyetlen...
vagy elmehetünk a másik irányba is: akkor építsenek 1 chipet lemezekbe,ami elégeti a lemezt x idő után és vegyük el a egyszeri polgároktól még ezt a kis spórolási lehetőséget is ha már ebben a kib.szott világban máson már nem lehet!
vége
De úgy néz ki valahogy mindig támadni kell a fogyasztókat a pénzért, ami valószínűleg amúgy se tudtak volna beszedni, mert olyan az egész, mintha én siránkoznék minden lottó húzáskor, hogy vesztettem milliókat, mert nem az én számomat húzták ki(na jó nem a legjobb hasonlat, de érted).
Miért nem vezették be ezt? Szerintem logikus lépés lenne.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.