
ASUS tápegység mustra - Mert tényleg ez a legfontosabb komponens (x)
- Írta: Gamekapocs
- 1 napja
Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a tápegység (PSU - Power Supply Unit) a számítógépünk kritikus alkatrésze, hiszen ez biztosítja a szükséges elektromos áramot minden komponens számára. Mert mit tesz az egyszeri gamer? Szépen kiszámolja az adott konfiguráció fogyasztását és ezek alapján választ megfelelő watt teljesítményű tápegységet, ahelyett, hogy némileg utánajárna a hangzatos Bronze, Silver és Gold elnevezések közti különbségek útvesztőjének. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy egyszerűen alulméretezik a PSU-t, pedig ha egy kicsivel nagyobb teljesítményű modell választanánk, lényegében a jövőre is gondolnának.
Ezek alapján világos, hogy egy stabil tápegység rengeteg kellemetlenségtől óv meg minket, és mivel a számítógépünket folyamatosan fejlesztjük, nem biztos, hogy minden alkalommal lecseréljük a megbízható áramforrásunkat, ha az elegendő wattot biztosít a PC-nknek. Szerencsére a mai alaplap-, processzor- és videokártya-gyártók már gondolnak az energiatakarékosságra is, egy újabb generáció érkeztével nem nő érdemben a fogyasztás sem, így a már bevált és erős tápegység simán maradhat a gépünkben utána is.
Ha nem megfelelő modellt választunk, a rendszer instabillá válhat nagyobb terhelés alatt, játék vagy renderelés közben egyszerűen lefagyhat, vagy kikapcsolhat. Ellenkező esetben biztosak lehetünk benne, hogy mindig elegendő áram áll a rendelkezésünkre, ami különösen fontos, ha egy combosabb grafikus kártyát pakolunk a házunkba. A legtöbb tápegységnek létezik egy optimális működési tartománya, ahol a leghatékonyabban dolgozik. Kis terhelés alatt persze ezt nem vesszük észre, de ha a tápegységünk folyamatosan maximumon pörög, akkor a hatékonysága is csökkenhet, több energiát veszít hő formájában, túlmelegszik, és ventilátorai is nagy zajt csapnak. Egy minőségi és erős PSU nem csak a naftát biztosítja, hanem extra biztonsági funkciókkal is rendelkezik, hogy még véletlenül se károsodjanak gépünk alkatrészei túlmelegedés, túlfeszültség vagy rövidzárlat esetén. Ezek a funkciók segítenek megvédeni a potenciálisan káros hatásoktól, amiket az ingadozó tápellátás okozhat. Nem mellékesen a magasabb besorolású tápegységeket jobb minőségű anyagokból gyártják, melyek növelik a megbízhatóságukat és az élettartamukat is.
Elismerjük, kicsit kemény dió kiigazodni a számok tengerében, de nem árt tisztában lenni a teljesítmény-alapokkal. Egy tápegység hatékonysága egészen a Bronze minősítéstől a a Titaniumig terjedhet, bár utóbbi tényleg a csúcskategória, és nem is éri meg a pluszköltséget az átlagos felhasználónak. Az arany középutat a 80 Plus Gold és a Platinum jelenti - előbbi 87%-os hatékonyságot kínál 100 százalékos terhelésnél, míg utóbbi 89 százalékot tud (a Titanium 90 százalékot), miközben a hőtermelésük is egyre kisebb. Oké, de mégis hány watt az annyi? Ha szeretnénk megbecsülni gépünk maximális fogyasztását, akkor bátran hívjuk segítségül az ASUS PSU Calculatort, ahol elég csak megadni CPU-nk és GPU-nk típusát, máris megkapjuk az ajánlott teljesítményt, ami után már könnyebb dolgunk lesz megtalálni a megfelelő példányt.
Az ASUS jóvoltából felhasználás szerint háromféle kategóriában ajánlunk nektek PSU-t attól függően, hogy milyen GPU-t pakoltok melléjük, és mire használjátok gépeteket; de a csendesség és az esztétika sem elhanyagolható tényező. Nyilván az ár/érték arány mindenki számára fontos, ám mi most olyan párosításokat hoztunk el nektek, amikkel nem feltétlenül kell kimeríteni a bankszámlátokat, viszont hosszú évekig hozzájuk sem kell majd nyúlnotok.
Prime széria - A mindennapi gaming hősei
Ha naponta csak pár órát játszanál, de olyan megbízható rendszert szeretnél, amiben évekig megbízhatsz, akkor a Prime 750 W vagy 850 W kiváló választás lehet. Ha nem feltétlenül maximum grafikán élveznéd a modern játékokat, és nem is költenél súlyos százezreket tápegységre, viszont a stabil teljesítményről nem mondanál le semmi áron, akkor a Prime széria lesz a befutó. Ha pedig olyan középkategóriás videokártyát birtokolsz, mint az ASUS Prime GeForce RTX 5070, 5070 Ti vagy az 5060 Ti, akkor a 750-850 watt teljesítmény bőven elegendő lesz számodra.
A Gold-besorolású ASUS Prime tápok Dual Ball csapággyal ellátott ventillátorral rendelkeznek, amely kétszer tovább bírják, mint a hüvelyes csapágyak, ráadásul a 80 Plus Gold tanúsítvány biztosítja, hogy japán kondenzátorokból és más prémium alkatrészekből épül fel az ATX 3.0 kompatibilis egység. Nem beszélve arról, hogy egy 16 tűs PCIe-kábellel csomagolták őket, ami már a PCIe Gen 5.0-s grafikus kártyákkal is jól érzik magukat. Ez a széria ráadásul a fehér színű gépházak éke lehet.
TUF Gaming Gold - Stabilitás, ha számít az időzítés
Lépjünk egy fokkal feljebb a casual gamingtől egészen a hobbi esportig és intenzívebb játékig! A TUF-széria mindig is a sokak által kedvelt középkategóriát jelentette a gyártó felhozatalában, és a PSU-k esetében sincs ez másként. A teljesen moduláris darabokat azoknak tervezték, akik az átlagosnál több időt töltenek kompetitív játékokkal, alkalmanként streamelnek is, azaz egy hosszabb online lövöldözés vagy közvetítés alatt sem szeretnének kellemetlen meglepetéseket. Főleg, amikor millimásodperceken áll vagy bukik a győzelem, és nem fér bele semmilyen energia-ingadozás, elvégre a tartósság különösen fontos számukra.
A TUF Gaming Gold 850W / 1000W tápegységek matt fekete nikkel házban érkeznek az elmaradhatatlan kábelekkel, melyek között megtaláljuk a PCIe 5.0-s csatlakozót is, hovatovább a legújabb alaplapokat is támogatják. Egy nagy, 12 cm-es ventilátor gondoskodik a csendes működésről, ami akkor sem csap zajt, ha egy ASUS TUF GeForce RTX 5070 Ti-t vagy egy 5080-at pörgetsz ki vele kompromisszummentes grafikával, szurkolói közönséged legnagyobb örömére.
ROG Thor Platinum III - A teljesítmény istene
Amikor már a határ a csillagos ég, enthusiast gamernek vallod magadat, nem vetted meg a tuningot sem, procidat és a RAM-jaidat folyamatosan túlhajtva használod, monitorodon pedig 4K felbontás elérése a cél. Ha pedig a játék hidegen hagy, de fejlesztő lévén sokat használod az AI erejét, vagy 3D rendereléssel foglalkozol, ott már olyan tápegység szükséges, ahol a brutális teljesítmény elérése a cél. Főleg, ha gépedet RGB-fények is tarkítják, melyek extra áramot igényelnek az alapból energiaigényes alkatrészek mellett.
Az ASUS ROG Thor Platinum III 1000W / 1200W már a prémium kategóriába tartozó tápegységek, amelyek bőséges tartalékot biztosítanak az olyan csúcskategóriás komponensek számára, mint a ROG GeForce RTX 5080 vagy 5090 videokártya. Ezek a PSU-k már a dizájn és a funkciók terén is kiemelkednek, hiszen OLED kijelzője is van, ami valós időben mutatja a fogyasztást, emellett ARGB világítással is felszerelték, és turbó módot is kapott. Ami a belsőt illeti, minőségi japán kondenzátorok és egy 135 mm-es PWM vezérlésű, 0 decibel zajszintű, porálló ventilátor találhatóak benne. A moduláris, harisnyázott kábelezésnek hála a rendszerépítés egyszerűbbé és rendezettebbé válik, és az ATX 3.1, valamint a PCIe 5.0-s szabvánnyal sem áll hadilábon.
Persze figyelembe kell vennünk gépházunk befogadóképességét, a leggyakoribb szabvány az ATX, amely a legtöbb asztali PC-kre jellemző, melyek úgy vannak kialakítva, hogy könnyű legyen a beszerelés, és kényelmesen elférjen benne a PSU. Lényegében csak hátulról be kell csúsztatunk a házba és pár csavarral rögzíteni, ennyi az egész. Az SFX tápegységek már a kisebb, Mini-ITX házakhoz készülnek, rendszerint otthoni médiacenterek, vagy szimpla mini-PC-k számára. A kis méret ne zavarjon senkit, bőven találunk ebben a méretben is csúcskategóriás darabokat. Ami még fontos az a kábelezés, szerencsére a fentebb felsorolt darabok már teljesen modulárisak, így csak azokat a kábeleket kell csatlakoztatni hozzájuk, amelyekre feltétlen szükségünk van, spórolva ezzel a rendelkezésre álló hellyel, ami a hűtés szempontjából sem utolsó dolog.
Reméljük cikkünk után mindenkiben kellőképpen tudatosult, hogy a PC szíve a táp, amin nem érdemes spórolni. Egy kellő odafigyeléssel kiválasztott darab hosszú évekig ki fog szolgálni minket, miközben amiatt sem kell tartanunk, hogy hálózati üzemzavar esetében kár keletkezik alkatrészeinkben. Mivel egyfajta “energiapajzsként” védi masinánk belsejét, és elegendő kakaót biztosít a felhasználás módjainak széles spektrumában.
A cikk az ASUS Magyarország támogatásával készült.
Kapcsolódó cikkek
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.