The Walking Dead 3. évad - sorozatajánló

  • Írta: zoenn
  • 2013. április 10.
  • harmadik évad, sorozat, the walking dead
Link másolása
Alapvetően kétféle The Walking Dead-sorozatrajongó létezik: az egyik még több zombit szeretne, a másik még több drámát. Az már a készítők sara, hogy maguk sem tudják eldönteni, hogy kinek kedvezzenek.

Félreértés ne essék. az AMC csatorna The Walking Dead tévésorozata továbbra is etalonszámba megy. Az áprilisi finálé 12,4 millió embert ültetett a képernyők elé, annak ellenére, hogy a Robert Kirkman-féle képregényes alapanyagnak már a korábbi évad is fityiszt mutatott, s a véreres szemű fanok szerint az élőszereplős széria nyomába sem ér az eredetinek. De tegyük félre az olvasók kis százalékát érintő megjegyzéseket, s lássuk, hogy miként muzsikált a harmadik évad! Nos, Frank Darabont immár csak távolról figyeli az eseményeket, a gyeplő ezúttal Glen Mazzara kezében volt, aki egyszerre sokat akart markolni. Abban egyetérthetünk, hogy mindnyájunk számára meghatározó volt az első nekifutás, míg a második évadban kisé leültek az események, és szappanoperára emlékeztető végeredményt kaptunk. Egészen a végéig egy helyben toporogtak hőseink, mígnem a harmadik szériától sokan vártak megváltást. A cikk nyomokban spoilert tartalmaz.


S mit tettek az írók: minden idők egyik legerősebb nyitásával törtek utat a szívünkhöz: hullottak a járkálók, ahogy a nagykönyvben meg volt írva: az újabb menedékként szolgáló börtön megtisztítása nem volt egy hálás feladat. Rickéknek pár részbe telt, mire berendezkedtek és legyalulták az ellenállást – legyen az élő vagy holt. Eközben egy másik szál, a farmról való iszkoláskor elveszett Andrea története is tovább gyűrűzött. A szerencse sodorta a szőkeség mellé a csendes amazont, Michonne-t, aki két hordár-zombijával és szamurájkardjával vívta ki a tiszteletünket. Bemutatkozott az emberiség utolsó mentsvára, Woodbury is, amit egy Kormányzónak hívott személy üzemeltet, a béke és az újrakezdés reményében. Legalábbis, a látszat ezt diktálta. A fegyveresekkel, önjelölt tudóssal és békés polgárokkal felvértezett város azonban sötét titkot rejt: kevesen tudják, hogy a diktátor nem az emberségéről híres, hatalmát tisztességtelen és kegyetlen eszközökkel tartja fenn, ráadásul Andreánk szívét is elnyeri, ami a fekete útitársnőjének nincs ínyére – ő legalább képes olvasni a nyilvánvaló jelekből. Visszatérve a szőkeségre: Andrea habozása, s az önjelölt, idegesítő szerepköre nem mehet a végtelenségig. Az erkölcsi csőszködésnek meglesz a böjtje.


Időközben megszületik Lori és Rick (Shane?) kisbabája, és a mindennapi nehézségektől a túlélők egyre jobban megfogyatkoznak: a mindvégig értetlen arcot vágó Lori belehal a szülésbe, T-Dog is már az örök vadászmezőkön statisztál, Hershel apó is elveszti a lábát. De ahogy mennek, úgy jönnek is régi/új arcok: Daryl bátyja, Merle a kormányzó hadseregét erősíti, mígnem össze nem fut az öcsikével. A rosszfiú igazi kakukktojás, míg a képernyőn volt, minden percét élveztük – s így nagyon fájt az a pofon, amit az utolsó előtti részben kapunk. Glenn és Meggie szerelme tovább erősödik, annak ellenére, hogy ők is látogatást tesznek Woodbury kínzókamrájában. Észrevétlenül férfivá és nővé érnek, igazi rettenthetetlen gyilkológéppé válnak, s onnantól kezdve újat már nem tudnak mutatni – egy-két, őrtoronyban megejtett kefélésen kívül. Egyedül Hershel kisebbik lánya, Beth az, aki látványosan nem csinál semmit – időnként ugyan hatáskeltően felkurjant, de a készítők továbbra sem tudnak vele mit kezdeni a dajkaszerepen kívül. Carol is szépen megbújik a háttérben, női praktikákkal, tártöltéssel, és íjpuskás hősünkkel való flörtölgetéssel ütve el az időt. Nagyon is nyilvánvaló, hogy nagyságrendileg az évad feléig az erőviszonyok tisztázódnak, jellemfejlődésről már nemigen beszélhetünk. A meghátrálnak, vagy harcolnak dilemmája körül forog az évad második fele, elvégre két dudás (Rick és a Kormányzó) nem fér el egy csárdában.


Szorítkozzunk inkább a delejesebb karakterekre. Ricknek tizenöt rész kell arra, hogy rájöjjön, az egyszemélyes irányítás mit sem ér – pláne akkor, amikor az elmelágyultság jelei mutatkoznak rajta: látni véli halott felesége szellemét, körsétákat tesz a börtön körül, zavarosan motyog. Ez a szál amilyen ígéretesnek indult, olyan gyorsan véget is ért: a készítők idejében kapcsoltak és sajnos észhez térítik a főhős, mielőtt még valami izgalmas történne. Hiábavalónak bizonyulnak atyai törekvései, elvégre a kis Carl már a saját útját járja. Az mellékes, hogy tenyérbemászó a modora, nyilvánvalóan pszichopatává érik, nem hallgat a szép szóra, s nem találunk olyasvalakit, aki úgy istenesen megdorgálná. A bicskanyitogató jellem egy önfejű, pimasz és koravén fiút takar – nem titok: őt utáltuk a legjobban az egész széria alatt. Aki viszont tényleg telitalálat, az Michonne. A rasztahajú fekete lány profi módon kaszabolja a járkálókat, nem szól két mondatnál többet, s bár némi leszbi hajlam azért befigyel nála, és egyetlen, semmitmondó arckifejezést vág az egész évad alatt, mégis imádtuk. Van még benne potenciál, rendesen.


Szintén a családi veszteségek miatt vált kegyetlen uralkodóvá a Kormányzó - ő az igazi főgonosz, de mégis együttérzünk vele. Szemrebbenés nélkül végeztet ki ártatlanokat, bort iszik (vagyis whiskeyt), de vizet prédikál. Hazug és embertelen, de később a motivációja sziklaszilárddá keményedik, a jóság utolsó csírája is elveszik benne. Ha szurkoltunk is neki, a gátlástalanság minden szimpátiánkat darabokra töri, ahogy arra Andrea is rájön, sajnos túl későn. David Morrissey zseniális alakítása előtt mi is leborulunk, minden apró rezdülését tátott szájjal néztük, morbid szokásaitól (járkálófejek az akváriumban, átváltozott lányát láncra verve tartja, gladiátorharc a városban) fintorogtunk – talán ő volt az egyetlen olyan szereplő, aki teljesen egyben volt. Magunkon is meglepődtünk, amikor a halálát kívántuk, pedig utólag belegondolva, nélküle kevesebb lenne az egész. Érhető, hogy ez másoknak is eszébe jutott.


Az évad cselekménye meglehetősen hullámzó teljesítményt mutat. A remek nyitást némi egy helyben tapogatózás követ. Az erőltetett járkálóírtás tényleg csak az unaloműzést szolgája, valamikor abszolút nincs rá szükség – odavetették elénk, amikor már a stáb azt érezte, elég legyen az érzelgősségből. A harccal nincs is baj, a kiskés úgy hasítja a rothadó húst, mint a vajat, Daryl chopperrel megy zombit ölni, íjai rendre betalálnak, s kínosan sok a fejlövés. A börtönt kétszer is megostromolják a rosszfiúk, amit öt perc alatt letudnak a készítők. Gránátvetővel és rögzített géppuskával osztják a népet, zárt térben pedig képesek berezelni egy-két járkálótól is. Hogy is van ez? A The Walking Deadből soha nem lesz akciósorozat, ezt be kell látnunk, a küzdelem csak apró közjáték. A drámaiságról elnyújtott, lassú párbeszédek, könnyek és belső vívódások tanúskodnak. Akár komplett epizódokon át: gondoljunk csak Rick egykori megmentőjével, Morgannel való találkozásra és a hírhedt kerekasztal-beszélgetésre az ultimátum kihirdetését megelőzően. A 16 részre hízott széria olykor vontatott tempót is jelent, vannak jelenetek, melyek indokolatlanul nagyobb hangsúlyt kaptak, máskor viszont mindent elkapkodnak. Nagyon úgy tűnik, hogy Mazzaráék maguk sem tudták, hogy mit akarnak elérni, több akciót, vagy még több drámát és elmerengést, az összetevők aránya véletlenül sem kiszámítható, így érdeklődve figyeltünk epizódról-epizódra, hogy most éppen mit kapunk. Tiszta lutri. Kicsit felemás, kicsit elkapkodott, kicsit elnyújtott, de legalább The Walking Dead.


A finálé piszok módon nyitva hagyja az eseményeket, többünkben betöltetlen űrt hagyva. Vártuk a hatalmas eufóriát, vagy legalább egy apró csattanót, de minden egy erőltetett giccsparádéba torkollott. Nem kaptuk meg a megérdemelt összecsapást (vagyis igen, de nem ilyen formában), nem szükséges a végtelenség húzni a rajongók idejét, olykor tudni kell lezárni is. S miért vált Rickből a gyengék és elesettek védelmezője, amikor korábban szemrebbenés nélkül hagyott cserben ártatlanokat? Vagy esetleg velünk van a baj, s nem láttuk a fától az erdőt? Egy biztos: a harmadik nekifutásban nem a járkálók jelentik az igazi veszélyt, hanem a hús-vér riválisok. A letűnt kor törvényei a semmibe vesztek, itt már csak az erősebb győz a gyenge felett, a túlélés csak azok számára adatik meg, akik olykor kíméletlen döntéseket hoznak. Ebből a szögből nézve már nem is annyira lehangoló a végeredmény, dacára annak, hogy a narratívát mindennek nevezhettük, csak sziklaszilárdnak nem. Az ősszel érkező negyedik évad új irányt vesz – reméljük, hogy immár a készítők is közös nevezőre jutnak, s a tanácstalan lavírozás helyett biztos kézzel navigálják a túlélők sorsát.

Szereplők: Andrew Lincoln, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Steven Yeun, Chandler Rigs, Scott Wilson, Norman Reedus, Michael Rooker, David Morrissey
Rendezte: Ernest R. Dickerson, Gregory Nicotero, David Boyd
Író: Frank Darabont, Robert Kirkman, Charlie Adlard, Tony Moore, Glen Mazzara
Producer: Frank Darabont, Robert Kirkman, Gale Ann Hurd, David Alpert
Vágó: Julius Ramsay, Hunter M. Via, Nathan Gunn
Zene: Bear McCreary

IMDB értékelés: 8.8
Gamekapocs értékelés: 8.6

62.
62.
ulghar
12,4 millió hmm, ebben én is benne vagyok, mármint hogy követem a sorozatot.
Csak annyit még hogy attól hogy nem követi a képregényt tökéletesen, attól még abszolút megállja a helyét. Nagyon is rendben van ez a sorozat! Ennyi dráma meg kell bele.
61.
61.
Gengszter
Szerintem jó volt ez az évad is csak a vége szar volt én azt hittem lesz még egy rész amolyan évadzáró epizód.
60.
60.
xxxgamer4ever
Nekem tetszett! Ez lett eddig a kedvenc évadom...
Isten bocsá én egyszerűbb filmnéző vagyok, nem tudok annyi kritikát mondani a sorozat ezen részéről mint itt sokan mások. Nem tudom, lehet hogy rossz példa de nekem ez olyan mont a CoD! Hiába adják ki mindig ugyanazzal a motorral attól még végigjátszom a játékot és szeretem is! :)
Óriási kedvenccé vált a sorozat és máris várom a következő évadot! Még szerncse hogy sok más sorozatot is nézek.......
59.
59.
Giggsy
#55: Én nem egészen a főkapun teherautóval bevitt zombikra gondoltam, hanem akik a hátsó ajtón jutottak be, ahol a nagydarab feka csávó a nővérével, meg a retardált családdal. Konkrétan ötméteres lyuk tátong ott a börtön falán. Persze ha azt befoltozzák rendesen, akkor emberi támadás ellen lehet jobb a börtön, viszont sokkal kevésbé élhető. Woodbury-ben már ment a gazdálkodás, ilyesmi, a sitkón meg van az a szerencsétlen udvar, amivel adnak a szarnak egy pofont.

#54: egyrészt abba a zónába nem slattyoghatnak be csak úgy a rabok, ha mégis odaengedik őket, akkor is harminc őr figyeli árgus szemekkel minden mozdulatukat, és ha valamelyik beszlatni kezdi a kerítést, hát őt bassza meg szerencsés esetben egy gumilövedék, ha pechesebb, akkor egy 7.62-es acélmagvas.
58.
58.
Drazhar
Borzasztóan jó érzés volt olvasni egy teljesen objektív írást, mindenféle kötelező, véres-habzó szájú hype nélkül! Igen, ez az évad ugyan sokkal jobban kezdett mint az előző (vagy csak a szar után a kevésbé rossz már ínycsiklandó fogás lenne?), de a félévad után kifújt az egész. Hiába lett +3 rész berendelve a tavalyihoz képest, ha azt nem sikerült feltölteni eseménnyel. Legtöbbször annak tűnt az egész - az utolsó részekre ez halmozottan igaz -, hogy ez is egy 13 részes sztorira elég, csak szétnyújtják.
Persze ettől még TWD, szeretjük; bár sehol máshol nem idegesítenek annyira a karakterek mint itt, még szerencse, hogy 3-ból 2 meghalt jelen szezonban. Az utolsó rész legnagyobb baja részemről az volt, hogy semmi belebegtetett cliffhanger, vagy utalás a további sztorira nem volt, hogy mi várható - máshol sorozatzáró részeket szoktak csak így elvágni.
A felemás egyensúlyt a következő szezonra valóban jó lenne rendbe tenni, a képregény pedig (ugyan csak a 24. részig olvastam még) de valóban sokkal jobb (:
55.
55.
randall13
#53: Persze hogy simán bejutottak, ha egy teherautóval átütötték a kaput és bevittek vagy 30-at xd Vajon Woodbury kapui kibírtak volna ugyan ilyen terhelést? Én minden esetre nagyobb biztonságban érezném magam 4 drótkerítés, betonfal és acélcellák mögött, mint egy fából összebarkácsolt faluban.

#54: Evidens, hogy minden rab hord a farzsebében drótvágót. Sorozatról lévén szó, nyilván nem húztak fel 10 rész miatt egy komplett börtönt, ezért joggal feltételezhető, hogy egy valódi, elhagyatott építményről van szó.
53.
53.
Giggsy
#48: Hát a zombik a városba nem tévedtek be, de a börtönbe simán bejutottak. Persze emberi támadás ellen jobban fel lehet készíteni a sittet, valószínű lesz is még ilyesmire példa a későbbiekben, de akkor is ésszerűtlennek tartottam a dolgot.
52.
52.
Dontrip
#49: Én 67-nél tartok a képregényben, de egyszerűen nem tetszik. Néha túl vontatott, néha túl gyors, de sosem pont jó. A karakterek gondolatai sem kapnak nagy szerepet. Szerintem a sorozatnál rosszabb, a Telltale TWD-jénél 100x rosszabb, a Survival Instinct-nél pedig talán jobb. (Bár azzal még nem játszottam.)
51.
51.
SLi
#50: ja és The Wire, természetesen, de hülye vagyok pont a legjobbat lehagyni...
50.
50.
SLi
#24: Hát a Trónok Harca azért nem egy kategória a Walking Dead-el, a könyvhöz képest persze, hogy elmarad, de csak a könyvhöz képest, minden más ilyen popcorn sorozatot elég durván leköröz, többek közt a Walking Dead-et is. Mondom ezt, úgy hogy a Trónok Harca második évada kifejezetten nem tettszett.

Simán lehet 5 jobb sorozatot mondani az elmúlt 10 évből, nem csak a Sopranost, Sons of Anarchy, vagy Friday Night Lights, hogy csak a drámákat említsük.
49.
49.
SLi
Mivel Shane volt az egyetlen érdekes/egyedi karakter, mióta ő nincs már nem olyan érdekes a sorozat, szerintem, volt 1-2 jó rész a 3. évadban is, de már csak inkább megszokásból nézem. Majd elkezdem a képregényt, arra azért még nagyon kíváncsi vagyok.
48.
48.
randall13
#47: Valahogy egy börtön - érhető okokból - biztonságosabb, mint egy fából összeeszkábált város.
47.
47.
Giggsy
SPOILER
Most lehet hülye vagyok, de nem igazán vágtam a sorozat végét. Adva van egy komplett tiszta nett város, erre mindenki beköltözik a sittre? Most komolyan?
És hát az sem volt világos az első perctől kezdve, hogy a Kormányzó mégis mi a lófaszt akar. Mert az odáig tiszta sor, hogy aki hozzájuk megy, azt befogadják. Akkor mégis mi a kénköves lófasznak kellett lemészárolni a katonákat, akiknél jobb városvédőket nem is találhatott volna?
Michone-t bírtam, de neki is levágták volna a karját, ha úgy megy oda Andrea-hoz, hogy: "Figyu, golyónyomok vannak a katonai járműveken. Szerintem ezek kinyírták a GI Joe-kat"
Nem volt rossz az évad, de mikor totál irreálisak az emberek reakciói, az kurvára idegesítő tud benne lenni, és ebben most szép számmal voltak olyanok, hogy a drámai hatás kedvéért sutba dobták az ép észt.
44.
44.
Mr. Wagner
#41: Simán haladhatnak a képregény történetével, persze kissé megcsavarva a dolgokat, mivel a dolgok nem úgy történnek mint a képregényben, csak az alapszituáció ugyanaz. De ha el akarják vinni más irányba akkor sem lesz belőle semmi baj. Addig tudják vinni ameddig csak akarják, hiszen itt soha nem lesz lezárva teljesen a történet. Nem olyan mint pl a Spartacus, ahol tudjuk hogy mi a vége, vagy a Trónok harca, ahol szintén meg lesz szabva egy vég. Itt maximum csak az lehetne a "végkifejlet", hogy meghal az összes zombi, és újrakezdődhet az élet. De ez elég valószínűtlen. Még ha a főszereplők fele ki is akarna lépni, most azonnal, akkor is el tudnák intézni egy zombitámadással és kész, a következő részben már behozhatnak egy rakás új karaktert. Szerintem ennél nyitottabb végű sorozat nem igen van.
43.
43.
Moldren
A 3. évad kissé csalódás volt, mert pörgősnek indult majd nagyon belassult a végére. Túl sokáig készülődtek a nagy harcra, amiből lett egy 5 perces zombigyilkolás a börtön körül. Köszi Kormányzó!
Attól függetlenül nekem kedvenc sorozatom. Vannak hibái, de semmi se tökéletes.
41.
41.
Peti887
Szerintem egy igen jó kis sorozat.Volt pár karakter akit abszolút nem csípek/csíptem,bár szerintem ez érthető.Mielőtt nekiállunk fikázni ne felejtsük el hogy amerikai és hogy képregényből adaptálták.Az amcsik meg vannak húzatva most a zombi témával.Nekem is jobban bejött ez a nomád,vándorló stílus.Mondjuk azt én se értem,hogy honnan szerzik az apokalipszis közben a lőszert,benzint,kaját.Jaaa és honnan van áram,stb.Tehát nekem is van pár sötét rész. A karakterek közül,Shane-t csíptem,most Daryll a favorit. Merlet a végére szerettem meg,de nem volt túl csapatjátékos. Érdekes elmélet a 2. "világ" ütköztetése. Véleményem szerint a Kormányzó egy diktatórikus "államot" képvisel (QSS van!) ,míg Rick egy demokratikusabb változatot visz fel. Ugyanakkor az is érdekel,hogy mit tudnak majd még kihozni a sorozatból.....
40.
40.
Moldren
Én csak egyet nem értek. A 2. évad azért van leszidva, mert túl sok volt a dráma, kevés volt az akció. A 3.-at bárki fikázza, hogy unalmas, az a válasz rá: Miért kell akció? Ez egy dráma sorozat.
Most akkor mi van? :)
39.
39.
levantine
#31: Szóval te kiölnéd a sorozatból azokat az elemeket, amik népszerűvé teszik, és ami a csúcson tartja. Gratulálok! :)

Tudod, nem lehet benne mindenki Chuck Norris, ahogy azt korábban írtam. Mint ahogy más sorozatban sem lehet mindenki egyforma, mert unalmas lenne. Kellenek a másságok, az eltérő vélemények, az érzelmek. Arról nem is beszélve, hogy a Walking Dead kiemelten figyel a belső konfliktusokra. Azt akarod nézni 16 részen keresztül, hogy 5-6 Daryl döfködi le a zombikat? Basszus, te akkor nagyon rossz helyen keresgélsz. :D
38.
38.
Faszi
Nagyon gyenge volt ez az évad semmi szerepük nem volt a zombieknak remélem a következő évadban elhúznak a büdös francba a börtönből és remélem hogy Morgen csatlakozik a csapathoz jah az egyetlen jó ebben az évadban hogy Andrea meghóóótt xD
36.
36.
exonic
Szerintem felér az első évaddal, ugyanakkor ebben a "sorozat-szezonban" nekem a Spartacus lett a favorit!
33.
33.
TheJoKeR
#29: /SPOILER/
R.I.P Merle...de sokkal inkább R.I.P Milton:( Nekem nagyon szimpatikussá vált a végére, kár hogy többet nem látunk belőle:/.

32.
32.
JacoB
#31: *****Miért kell minden részbe* bele tenni ?? ******
31.
31.
JacoB
Azért hihetetlen,hogy néha egy egy rászt milyen unalmasra tudnak csinálni ... Még valaki írta előttem,hogy mutathatták volna többet,hogy Rick megőrül, pont elég volt belőle ,néha már unalmas volt,hogy folyamatosan ott volt a felesége ... Miért kell minden bele tenni ?? meghalt meghalt kész ... Na meg ott van Rickne ka gyereke is ... remélem egyből megzabálják a zombik a 4.évadban. Nekem 4 kedvenc karakterem van , shane Merle t-dog, és Daryl, de ezek közül sajnos már csak Daryl maradt ... a többiek katasztrófák. Remélem a 4. évad ne mcsak arról fog szólni ,hogy a börtönben élnek vidáman a +30 új szereplővel .. de annak örülök ,hogy a kormányzó a következő évadban állandó szereplő lesz, remélem egyből felrobbantja az egész börtönt, azt menekülhetnek újra Rickék.. Ja azt kihagytam ,hogy Glent is kinyírhatnák a "járkálók" .
29.
29.
Giga0509
Sose néztem sorozatokat,ez volt az egyetlen ami iszonyatosan megfogott.Alig tudom már kivárni 4. évadot! :D

/SPOILER/

R.I.P. Merle :(

/SPOILER OFF/
28.
28.
piskóta
#27: Így utólag belegondolva igazad van, eddig ez fel sem tűnt, tényleg fordíthattak volna nagyobb figyelmet az anyag beszerzésre, bár a 4. évadban már sokkal többen lesznek, úgyhogy kénytelenek lesznek majd keresni valami flamót.
Meg aztán remélem, hogy több szálon fog futni a történet, egyik csapat keresgél, másik meg drámázik, a harmadik meg felpofozza a kis kölköt, hogy "ne lövődözzön má " emberekre.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...