Az EU lobbicsoportja szerint az online címek támogatására kényszerítő törvény túl drága játékokat eredményezne

  • Írta: zoenn
  • 2025. július 7.
  • Biznisz
Link másolása
Már egymilliónál is többen írták alá a Stop Killing Games petícióját, amely megakadályozná a kiadókat abban, hogy idővel eltüntessék a fogyasztóknak eladott live service videojátékokat. Nos, hiába a nagy érdeklődés, az EU-t ez nem hatja meg.

Mint ismert, a Stop Killing Games egy fogyasztói aktivista mozgalom, amely arra ösztönözné a törvényhozókat, hogy olyan jogszabályokat vezessenek be, amely megakadályozná a kiadókat abba, hogy egyszerűen eltávolítsák vagy játszhatatlanná tennék a korábban eladott videojátékokat. A mozgalom fogyasztóvédelmi törvénybe szeretné foglalni, hogy ne lehessen online játékokat offline alternatíva nélkül forgalomba hozni, lásd a The Crew, a Concord vagy a MultiVersus esetét. 

Mint fogalmaznak, "egyre több videojátékot gyakorlatilag árucikként - lejárati dátum nélkül - értékesítenek, de úgy tervezik őket, hogy teljesen játszhatatlanok legyenek, amint a kiadó támogatása megszűnik. Ez a gyakorlat a tervezett elavulás egyik formája, és nemcsak a vásárlókra káros, hanem gyakorlatilag lehetetlenné teszi a játékok megőrzését. 

A csoport petícióját már 1,2 millióan írták alá, amit az EU-nak is eljuttattak, amire már a Video Games Europe lobbicsoportnak is válaszolnia kellett

"Nagyra értékeljük a közösségünk szenvedélyét, az online szolgáltatások megszüntetéséről szóló döntés azonban sokrétű, soha nem vesszük félvállról, és a vállatok számára ennek egy lehetőségnek kell lennie, amikor egy online élmény kereskedelmileg már nem életképes." - áll az EU közleményében. 

Indoklásként rámutattak arra, hogy az online játékok támogatására kényszerítő törvény "túl drágává" tenné a live service játékokat: "Megértjük, hogy ez csalódást okozhat a játékosoknak, de amikor ez megtörténik, az iparág biztosítja, hogy a játékosokat a helyi fogyasztóvédelmi törvényeknek megfelelően értesítsék a várható változásokról.". 

Szerintük a privát szerverek üzemeltetése sem jelent életképes alternatívát, mivel a játékosok adatainak védelme, az illegális tartalom eltávolítása és a nem biztonságos közösségi tartalom elleni küzdelem érdekében nem lenne megoldható a védelem. Szerintünk egyes játékokat kapásból online címként fejlesztenek, a készítőknek megfizethetetlenül drága lenne ezeket úgy összerakni, hogy a hivatalos fejlesztői támogatás megszűnése után is támogatni lehessen őket. 

Egyelőre tehát nem lesz retorzió olyan esetekre, amikor egy online játék egy idő után elérhetetlenné és játszhatatlanná válik, az EU a kiadók érdekeit is nézi. 

18.
18.
Zuzmo
Collector's edition egész más téma, de ott sem a lemez a lényeg.
17.
17.
Zuzmo
#16: Korosztályra értettem. Nem a technikai tudásra. Azt is csak zárójelben.
Gyűjthet fiatalabb is, de szerintem rájuk kevésbé jellemzőbb, hogy a mostani konzol gen. játékait lemezen vegyék. Max ha cserélgetik egymásközt vagy ilyesmi.
16.
16.
delphijos
#15: Ez olyan óvodás dolog. Miért lenne boomer aki a fizikai kiadásnak örül ? Egy csomó ember gyűjti is ezeket. Azért ne feltételezed már ( főleg azokról akik játszanak ) hogy nem képes letölteni egy játékot.
15.
15.
Zuzmo
#12: Ilyen alapon kötelezhetnék a játékkiadókat, hogy muszáj fizikai formában megjelentetni a játékokat. Sok (boomer) játékos örülne neki.
Más kérdés, hogy az indie szegmens gyakorlatilag megszűnne.
14.
14.
delphijos
#3: Egyetértek. Már ebben a cikkben is “live service” van irva. Szerintem senki se mondjuk a Fortnite-ot szeretné játszani szerver nélkül. De egy csomó játék van amihez lehet hozzáad az online support de amúgy simán játszható. De nem kéne ennyire integrálni az online részt, és max. az nem menne szerver nélkül. Egy DS pl. simán megy offline. Azért ez nem ördögtől való, és nem is megvalósíthatatlan.
13.
13.
IAppearMissing
Ha lehetséges jelenleg egy online játékot a hivatalos támogatás megszűnését követően életben tartani, ha nem, a kezdeményezés lényege, hogy a jövőben megjelenő játékok esetén már foglalkozniuk kelljen ezzel a kérdéssel is.

Egy civil fogyasztóvédelmi kezdeményezéssel szemben pedig nem fogom a multimilliárdos videojáték-ipart és annak lobbiját pártolni, meg lehet nézni ez a jogi szürkezóna és szabályozatlanság hova vezetett az elmúlt években: "az internetkapcsolatot igénylő játékok (sp is!) 70%-a játszhatatlanná válik".
12.
12.
Heldengeist
#11: A francokat nem. Meg tudják oldani, ha meg akarják és ha muszáj lesz, majd akarják.
11.
11.
Zuzmo
#10: Egy mai modern online játék már felhő alapú szerver rendszert használ, nem egy darab gépen fut - hanem akár dinamikusan növekvő erőforrást használ terheltségől függően, és a legtöbb dolog ott számolódik ki. Az egyes elemei külön szolgáltatóktól is jöhetnek. Technikailag nem lehetséges a privát szerver.
10.
10.
Heldengeist
#2: Erről sincs szó. A WoW például 20+ éve megy privát szervereken úgy, hogy nem adtak ki semmit és nem kerül a Blizzardnak semmibe. Ugyanez igaz egy halom multis shooterrel. Nem kell semmi újat feltalálni, csak lehetőséget adni arra, amire régen is lehetőséget adtak. Hogy csatlakozni lehessen a játékokkal privát szerverhez. Ehhez nem kell kiadniuk semmilyen forráskódot és nem kerül nekik semmilyen pénzbe.
9.
9.
Heldengeist
"EU lobbicsoportja szerint az online címek támogatására kényszerítő törvény túl drága játékokat eredményezne"

Persze, hogy ezt mondják. A nagy kiadók lobbistái, akok most emelték meg $70-90-ra a játékok alapváltozatának árát úgy, hogy idő közben a korábbi árakon egyébként is rekord bevételeket értek el. Az, hogy nem tudnak gazdálkodni a költségvetésükkel és 3-5-szörös áron készítenek játékokat, mint amiből meg lehetne oldani.

"A mozgalom fogyasztóvédelmi törvénybe szeretné foglalni, hogy ne lehessen online játékokat offline alternatíva nélkül forgalomba hozni"

Ilyenről szó sincs... de még ha lenne is, nem lenne vele semmi problémám.
8.
8.
Rakottkrumpli
Nem nagyon játszok multis játékokkal, ezért annyira nem érint és annyira ne mis értek hozzá, szóval bocs, ha hülyeséget kérdezek... De ilyen gportálos, vagy dedikált szerveres megoldás nem lehet aranyközépút? Muszáj ezeknek a játékoknak a kiadó szerverein működni?
7.
7.
IAppearMissing
Update: https://www.youtube.com/watch?v=z5Ay_aOUcFw

"70% of games that require internet get destroyed": https://www.youtube.com/watch?v=GV2bCfm3zVM

Akinek fontos, hogy megőrizzük a játékokat az utókornak, mindenképpen támogassa a kezdeményezést.
5.
5.
Doomsayer
#4: Ez a dolog, hogy ezért, vagy azért nem veszik meg az emberek valóban működőképes lenne, de sajnos azt bizonyítja a nép, hogy úgyis megveszik. Mármint talán a megveszik helyett jobb lenne az a szó, hogy megvásárolják? Mindegy.

De bármivel. Pl élelem és ilalom. Jöhetek ide pampogni, hogy ez a kóla, sör, fajta olaj, féle keksz mérgező/cukrot okoz/full dagadt leszel tőle, vagy férfiként nagyobb csöcseid lesznek tőle, mint a nőknek és még csak nemváltó műtét sem kell... Mindenki elhiszi, mindenki megérti, mindenki sajnálja, de hát mit tegyednek? Ez van és megveszik. Vagy azt mondják, hogy prédikáljál másnak, közöd sincs hozzá és úgyis megveszik és megeszik a mérget.

Egy dolog pedig közös a játékiparban és az emlegetett élelmiszeriparban: ha az emberek nem vennék meg, 10 napon belül abbahagynák a dolog gyártását, vagy máshogy gyártanák, mert drága amúgy gyártani. Ugyan ez, odamahetsz és arcozhatsz nekik, hogy "hé, ne vegyétek meg a GTA6-ot, mert online kell a single player részhez is" azok majd jól kicsufúnak, meg lepöpködnek és azért is megveszik. Aztán amikor egy délutánra nincs internet és nem bírnak vele játszani, utána benne van a híradóban, ahogy vasvillával kergetik miatta az Orbánt meg a Torgyánt és többen kötik fel magukat a lámpavasra kínjukban.

Szóval ezen a dolgon így nem lehet segíteni. Ez azért van, mert az ember egyedül lehet és tud is okos lenni, de tömegben viszont már nem okos, méghozzá egy kicsit sem.
4.
4.
Zisten
Egyetlen dologgal tudsz fellépni ez ellen a "kötelezően szerver kell" játékok ellen, ha nem veszed meg.
ENNYI!

Az aki ezt a petíciót aláírta (én is) és akit ez bánt, de nem írta alá... Ne vegyen ilyen játékot. Ha nyíltan kijelentik, hogy mi ezért nem vesszük meg a játékotokat, azzal lehetne elérni. Valamit.

Vagy:
Én indítanék egy ugyanilyen regisztációs, jelentkezős oldalt, ahol minden olyan jövőben megjelent játék szerepel ami kötelező online kapcsolatot igényel és a játékosok szavazatai azt mutatnák hànyan nem vették meg csak azért a játèkot, mert kötelező online kapcsolatot kért.

Ezt látnák a kiadók, fejlesztők és feléjük is jelzés értékkel bírna, hogy látnak egy számot ami azt mutatja kb. hány vevőt bukhatnak csak ezért.
3.
3.
Zisten
Én ebben azt látom, hogy túlságosan általánosítanak, meg nem értik mi akart lenni a cél.

Sajnos nehéz elkülöníteni bizonyos tipusú játékokat, hogy mi tartozik bizonyos műfaj alá. Mint Pl. MMORPG. Ezért nehéz lenne olyan törvényt írni, ami pontosan kimondja kire vonatkozik ez a szabály. Mert ha azt mondják:MMORPG-re nem vonatkoznik, minden másra igen, akkor a fejlesztőnek csak annyit kell mondani, hogy a "mi játékunk MMORPG" és szevasz gamer.

Sokszor (tényleg sokszor) olyan játékok készülnek kötelező szerver igénnyel amik nem igénylik.
Ubisoft játékoknàl sokszor felmerül ez sajnos, hogy csak a sztori lejátszása is online szervert igényel. MINEK?

Most vettem elő újra a Ghost Recon Breakpoint-ot. Kötelezően szerver kell hozzá. Minek? MINEK, AMIKOR EGYEDÜL JÁTSZOM?
(Wildlands-nek nem kell.)
Látok mást a pályán? Nem, soha.
Csak akkor ha bemegyek egy bázisra, ahova soha nem megyek be.
Akkor minek?
Ha játszani akarok online vagy co-opban akkor fellépek online.
Az ilyen játékoknál mint ez, vagy a Division, Crew, ahol nem indokolja semmi az ég világon az online jelenlétet az ilyenekert kellett volna fellépni.

Az a baj, hogy egy morzsát kellett volna csak akarni ezzel a petícióval és nem egy egész kenyeret. Akkor TALÁN elért volna valamit. De inkább az az érzésem, hogy szartak ebbe bele magasról. Tudjuk le. Lépjünk tovább. Nem érinti meg őket.
2.
2.
Zuzmo
Nem tudom, mégis hogy képzelték ezt. Hogy majd Pistikének odadják a New World MMO/Warzone/ésatöbbi forráskódját, hogy 15 év múlva az öt haverjával játszhasson vele törtszerveren?
Vagy Máltai Szeretetszolgálatként az idők végezetéig fizesse a kiadó a szervereket, mert valaki még belépked?
1.
1.
Neo1989
Ha van olyan dolog a cigaretta mellet amit az emberek teljesen feleslegesen fizetnek.
Az a politikus.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...